Takip Et (:

Ekonomi

Bakan Muş, “Yılın İkinci Yarısında Odağımız E-Ticaret Olacak”

Bakan Muş, “Yılın İkinci Yarısında Odağımız E-Ticaret Olacak”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “E-ihracat ile alakalıciddi çalışmalarımız var. Özellikle yılın ikinci yarısında buraya odaklanacağız. Ayrıca, İhracatımız 2 bin kilometre biz bu menzilimiz olan 2 bin kilometrenin dışına çıkmak durumundayız” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Temmuz ayı toplantısı meclis üyelerin katılımı ile gerçekleşti. Toplantıda konuşan Ticaret Bakanı Muş, “2020 yılında İstanbul, yüzde 49 pay ile 83 milyar dolar değerinde ihracat yüzde 58 pay ile 127 milyar dolar ithalat yapmıştır. İstanbul’un ülkemiz dış ticaret katkısı çok büyüktür. 2020 yılında küresel ekonomide yüzde 3,3’lük tarihsel bir daralma yaşanırken, dünya mal ticaretinde ise yüzde 5,3’lük bir küçülme gerçekleşti. 2020 yılının ikinci yarısından itibaren güçlü bir toparlanma başlanmıştır. 2021 yılında da küresel ekonomide toparlanmanın devam ettiğini görüyoruz. Ülkemiz 2020 yılında pandemiye rağmen yüzde 1,8 oranında büyüme gerçekleştirmiştir. 2021 yılı ilk çeyreğinde net ihracat ve yatırımların katkısıyla yüzde 7 oranında büyüdü. İlk çeyrekte de olduğu gibi ülkemiz ikinci çeyrekte de yüzde 20’ye yakın bir büyüme ulaşacağımızı öngörüyoruz. İhracatımız son 12 aylık dönemde yaklaşık 200 milyar dolar seviyesine ulaşarak cumhuriyet tarihi rekoruna ulaşmıştır” dedi.

“E-İhracat İle Alakalı Bizimde Ciddi Çalışmalarımız Var”

Pandeminin iş dünyası başta olmak üzere birçok alanda köklü değişimlere neden olduğunu ifade eden Muş, “Özelikle dijitalleşmenin ivme kazanması, küresel tedarik zincirlerde ortaya çıkan kırılganlık, tüketici tercihlerinde toplum sağlığı iklim değişikliği gibi hassasiyetlerin artması gibi birçok dönüşümün devam etmesi kaçınılmazdır. E-ihracat ile alakalı bizimde ciddi çalışmalarımız var. Özellikle yılın ikinci yarısında buraya odaklanacağız. Türkiye hak ettiği payı buradan alamamaktadır. Ciddi alt yapı ve yatırıma girişmiş olacağız. Çin Avrupa rotasında konteyner fiyatlarının 4 katına çıkması bölgemizde ki birçok tedarikçiyi ülkemize yönlendirmektedir. Pandemi sonrasında bu taleple tekrar karşılaşacağımıza inanıyorum. Üretici ve ihracatçılarımız bu fırsatları değerlendirmesi çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

“İhracat Menzilimiz Olan 2 Bin Kilometrenin Dışına Çıkmak Durumundayız”

Hükümet olarak AB üyeleri ile hız kesmeden devam ettiklerini vurgulayan Muş, “2021 yılında AB ihracatında ki artış sevindirici olmak ile birlikte ticaret ilişkimizi geliştirmek için hepimize görevler düşüyor. Yakın dönem içerisinde turizm ve lojistik sektöründe olduğu gibi hizmet sektöründe toparlanmaya şahit olacağız. İhracatçılarımızın yeni dönemde küresel ekonomideki etkinliklerini arttırarak yeni pazarlara ihracat yapabilmeleri için gerekli alt yapının sağlanması konusunda çalışmalar devam ediyor. İhracatımızın menzili 2 bin kilometre, Vietnam’ın 8 bin kilometre, dolayısıyla biz uzak pazarlara ihracatçı olarak çok gitmiyoruz. Biz bu 2 binin dışına çıkmak durumundayız” şeklinde konuştu.

“Ülkemizde ki E-Ticaret Alt Yapısını Geliştirmeliyiz”
Küresel salgının etkilerine karşın ülkece alınan etkili tedbirler sayesinde hizmet ihracatının 2021 yılında hızlı bir toparlanma yaşandığını vurgulayan Muş, Tüm bu hususları göz önüne alarak yeni genel müdürlüğümüzü teşkil ettik. Ülkemiz ve iş dünyası için hayırlı olsun. İnanıyorum ki uluslararası hizmet ticareti müdürlüğümüz hizmet ihracatımızı arttırma yolunda çok ciddi katkılar sağlayacaktır. Bu süreç de teknoloji odaklı yatırımlara geniş imkan ve teşvikler sağlayacak yeni nesil ihtisas serbest bölgelerimiz ile yüksek teknolojili ürün ihracatımızı ve küresel değer zincirlerinde ki yetkinliğimizi amaçlıyoruz. Ülkemizde ki e-ticaret alt yapısını geliştirmeliyiz. Firmalarımızı önümüzde ki üç yıl içerisinde 6,5 trilyon dolara ulaşması gerekiyor. Beklenen küresel e-ticaret pazarında daha çok varlık gösterebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Sivas’ı Hızlı Tren’e Hazırlamak İçin Koşturuyor

Sivas’ı Hızlı Tren’e Hazırlamak İçin Koşturuyor

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) tarafından düzenlenen ‘Geleceğe Hızlı yolculuk; Hızlı Tren Çalıştayı’nın sonuç raporları kitapçığının dağıtımı devam ediyor.
Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i ziyaret ederek kitapçıklardan takdim etti.
Başkan Mustafa Eken, Hızlı Tren Çalıştayının geniş katılımlı olarak tamamlandığını ve süreçte verdikleri desteklerden ötürü Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e teşekkür etti.
Başkan Eken, kitapçığı ilk olarak Vali Salih Ayhan’a takdim ederek konu başlıkları üzerine istişare ettiklerini dile getirerek, “YHT Çalıştay raporunda 132 adet stratejik plan ve 72 adet öne çıkan madde yer alıyor. Valiliğimize bağlı olan kurumların, belediyemizin ve tüm STK’larımızın, şehrin çıkardığı ödevi çalışmaya davet ediyorum. İnşallah tren gelmeden önce hazırlıklarımız Sivas adına iyi olacak. Mükemmel olacak. Profesyonel bir şekilde hızlı treni karşılayacağımıza inancımız tamdır. Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza her konuda verdiği desteklerden ve hızlı tren çalıştayı ile ilgili vermiş oldukları destek ve katkılardan ötürü teşekkür ediyorum. Çalıştayımız hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Vali Salih Ayhan ise çalıştay ve nezaketinden dolayı Başkan Mustafa Eken’e teşekkür ederek, “Hazırlıklı olmak lazım. Ön görüp ön almak lazım. Dolayısı ile yüksek hızlı tren Sivas’ta oluşturacağı ekolojiyi, o ekonomik sirkülasyonu, hizmet sektöründeki değişimi önceden görebilmek ona göre konumlanmak lazım. Güzel bir söz vardır; eylemsiz vizyon boş bir hayaldir. Vizyonsuz eylemde zaman kaybıdır. Ama vizyona dayanan eylem ise yani ikisini örtüştürdüğü zaman mükemmel bir sonuç elde edilir. Yani ilde değişir dünyada değişir. Dolayısı ile hem vizyon ortaya koyacağız, hem de o vizyonu eyleme dönüştüreceğiz. Dolayısı ile bu çalıştayın özü de budur. Daha önce buna örnek çalıştaylar yapıldı ancak Sivas Ticaret ve Sanayi Odasının yapması işin sahipliği açısından çok daha önemlidir. Bu konuda hazırlıklı oldukları için arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bende keyifle okuyup, bize düşen ne varsa alıp tabiri caizse ödevimizi alıp gereğini yapacağız. Beyin fırtınası önemli, tabandaki düşünceleri almak önemli, onu da kurumların rotasını belirlemek açısından da anlamlıdır. Ben emek veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bu uzun bir emektir. Arka planda büyük bir ekip işi var, gayret var, alın teri var, emek var. Alın teri ve akıl teri akıtan başta Başkanımız olmak üzere tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Geliyor gelmekte olan, yüksek hızlı tren için anlamlı bir çalışma olmuş. Biliyorsunuz artık günleri sayıyoruz 4 Eylül’de inşallah sefer başladığı zamanda bu çalışmaların ne demek olduğu daha da anlaşılır olacak. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.
BAŞKAN BİLGİN: ÜZERİMİZE NE DÜŞÜYORSA YAPACAĞIZ
Daha sonra Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i ziyaret ederek kitabı takdim eden Mustafa Eken, “Sivas Belediyesi şehrimizin her yerinde var. Başkan Hilmi Bilgin gerçekten istişare ile güzel işler yapıyor. Çalıştay konusunda da bizlere gerekli desteği sağladı. Kendisine teşekkür ediyorum. işbirliği içerisinde çalışmalarımız devam edecek” dedi.
Çalıştayın ilk olma ve şehir açısında ortaya bir vizyon oluşturma açısından son derece önemli olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Çalıştayı düzenleyerek arkasından sonuç raporunu çıkarmak güzel bir iş. Bu sonuç raporunda şehrin tüm kesimlerini ilgilendiren sonuçlar, ödevler var. Bizde, Belediye olarak üzerimize ne düşüyorsa bunları yapacağız. Çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen başta Sivas TSO Başkanımız Mustafa Eken olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Hızlı tren gelmeden kendimizi hazırlayacağız. Şehrimiz için hayırlı sonuçlar çıkacaktır” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Merkez Bankasının Rezervi 62 Milyar Dolar Oldu

Merkez Bankasının Rezervi 62 Milyar Dolar Oldu

Merkez Bankası toplam rezervleri 16 Temmuz ile biten haftada 819 milyon dolar arttı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ni açıkladı. Buna göre; Merkez Bankası toplam rezervleri 16 Temmuz ile biten haftada 819 milyon dolar artarak 104 milyar 888 milyon dolar oldu. Brüt döviz rezervleri 297 milyon dolarlık artışla 62 milyar 583 milyon dolardan 62 milyar 880 milyon dolara yükseldi.

Altın rezervleri ise 16 Temmuz haftasında 521 milyon dolar artarak 41 milyar 487 milyon dolardan 42 milyar 8 milyon dolara

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Borsa, Güne Yüzde 0,72’lik Yükselişle Başladı

Borsa, Güne Yüzde 0,72’lik Yükselişle Başladı

Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi güne yüzde 0,72’lik yükselişle başladı. Endeks, 9,77 puanlık artışla 1,370,52 puan oldu. Açılışta bankacılık endeksi yüzde 0,85, holding endeksi yüzde 0,71 değer kazandı.

Okumaya Devam Et

Hisse Piyasası

Advertisement

Popüler Haberler

Copyright © 2021 Ekonomi Sivas. All rights reserved. Contact: news@ekonomisivas.com