Takip Et (:

Ekonomi

Bakan Muş, “Yılın İkinci Yarısında Odağımız E-Ticaret Olacak”

Bakan Muş, “Yılın İkinci Yarısında Odağımız E-Ticaret Olacak”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “E-ihracat ile alakalıciddi çalışmalarımız var. Özellikle yılın ikinci yarısında buraya odaklanacağız. Ayrıca, İhracatımız 2 bin kilometre biz bu menzilimiz olan 2 bin kilometrenin dışına çıkmak durumundayız” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Temmuz ayı toplantısı meclis üyelerin katılımı ile gerçekleşti. Toplantıda konuşan Ticaret Bakanı Muş, “2020 yılında İstanbul, yüzde 49 pay ile 83 milyar dolar değerinde ihracat yüzde 58 pay ile 127 milyar dolar ithalat yapmıştır. İstanbul’un ülkemiz dış ticaret katkısı çok büyüktür. 2020 yılında küresel ekonomide yüzde 3,3’lük tarihsel bir daralma yaşanırken, dünya mal ticaretinde ise yüzde 5,3’lük bir küçülme gerçekleşti. 2020 yılının ikinci yarısından itibaren güçlü bir toparlanma başlanmıştır. 2021 yılında da küresel ekonomide toparlanmanın devam ettiğini görüyoruz. Ülkemiz 2020 yılında pandemiye rağmen yüzde 1,8 oranında büyüme gerçekleştirmiştir. 2021 yılı ilk çeyreğinde net ihracat ve yatırımların katkısıyla yüzde 7 oranında büyüdü. İlk çeyrekte de olduğu gibi ülkemiz ikinci çeyrekte de yüzde 20’ye yakın bir büyüme ulaşacağımızı öngörüyoruz. İhracatımız son 12 aylık dönemde yaklaşık 200 milyar dolar seviyesine ulaşarak cumhuriyet tarihi rekoruna ulaşmıştır” dedi.

“E-İhracat İle Alakalı Bizimde Ciddi Çalışmalarımız Var”

Pandeminin iş dünyası başta olmak üzere birçok alanda köklü değişimlere neden olduğunu ifade eden Muş, “Özelikle dijitalleşmenin ivme kazanması, küresel tedarik zincirlerde ortaya çıkan kırılganlık, tüketici tercihlerinde toplum sağlığı iklim değişikliği gibi hassasiyetlerin artması gibi birçok dönüşümün devam etmesi kaçınılmazdır. E-ihracat ile alakalı bizimde ciddi çalışmalarımız var. Özellikle yılın ikinci yarısında buraya odaklanacağız. Türkiye hak ettiği payı buradan alamamaktadır. Ciddi alt yapı ve yatırıma girişmiş olacağız. Çin Avrupa rotasında konteyner fiyatlarının 4 katına çıkması bölgemizde ki birçok tedarikçiyi ülkemize yönlendirmektedir. Pandemi sonrasında bu taleple tekrar karşılaşacağımıza inanıyorum. Üretici ve ihracatçılarımız bu fırsatları değerlendirmesi çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

“İhracat Menzilimiz Olan 2 Bin Kilometrenin Dışına Çıkmak Durumundayız”

Hükümet olarak AB üyeleri ile hız kesmeden devam ettiklerini vurgulayan Muş, “2021 yılında AB ihracatında ki artış sevindirici olmak ile birlikte ticaret ilişkimizi geliştirmek için hepimize görevler düşüyor. Yakın dönem içerisinde turizm ve lojistik sektöründe olduğu gibi hizmet sektöründe toparlanmaya şahit olacağız. İhracatçılarımızın yeni dönemde küresel ekonomideki etkinliklerini arttırarak yeni pazarlara ihracat yapabilmeleri için gerekli alt yapının sağlanması konusunda çalışmalar devam ediyor. İhracatımızın menzili 2 bin kilometre, Vietnam’ın 8 bin kilometre, dolayısıyla biz uzak pazarlara ihracatçı olarak çok gitmiyoruz. Biz bu 2 binin dışına çıkmak durumundayız” şeklinde konuştu.

“Ülkemizde ki E-Ticaret Alt Yapısını Geliştirmeliyiz”
Küresel salgının etkilerine karşın ülkece alınan etkili tedbirler sayesinde hizmet ihracatının 2021 yılında hızlı bir toparlanma yaşandığını vurgulayan Muş, Tüm bu hususları göz önüne alarak yeni genel müdürlüğümüzü teşkil ettik. Ülkemiz ve iş dünyası için hayırlı olsun. İnanıyorum ki uluslararası hizmet ticareti müdürlüğümüz hizmet ihracatımızı arttırma yolunda çok ciddi katkılar sağlayacaktır. Bu süreç de teknoloji odaklı yatırımlara geniş imkan ve teşvikler sağlayacak yeni nesil ihtisas serbest bölgelerimiz ile yüksek teknolojili ürün ihracatımızı ve küresel değer zincirlerinde ki yetkinliğimizi amaçlıyoruz. Ülkemizde ki e-ticaret alt yapısını geliştirmeliyiz. Firmalarımızı önümüzde ki üç yıl içerisinde 6,5 trilyon dolara ulaşması gerekiyor. Beklenen küresel e-ticaret pazarında daha çok varlık gösterebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

BAŞKAN EKEN: İZMİR UÇAK SEFERLERİ BAŞLIYOR

Geçtiğimiz aylarda İzmir’e uçak seferleri iptal edilmişti. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, İzmir uçak seferlerinin 1 Eylül ayında başlayacağını söyledi.
Uçak seferlerinin iptal edilmesinin iş dünyasını ve vatandaşları mağdur ettiğini ifade eden Başkan Mustafa Eken, “2019 yılında da İzmir uçak seferleri kaldırılmıştı, Pegasus Genel Müdürü ile görüştük ve bir ay içerisinde yeniden başlatılmıştı. Yaz aylarının başında uçak seferleri yine kaldırıldı. Konuyla ilgili biz derhal Pegasus Genel Müdürü ile iletişime geçtik. Durumu izah ederek seferlerin yeniden başlatılmasını talep ettik. Konuyla ilgili Valimiz, Milletvekillerimiz ve Belediye Başkanımız da girişimlerde bulundu. Pegasus’tan aldığımız geri dönüşte İzmir uçak seferlerinin 1 Eylül’de yeniden başlayacağı bilgisini aldık. Hayırlı olsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Başkan Eken, belli dönemlerde uçak seferleri iptalleriyle uğraştıklarını ifade ederek, “Sivas büyürken fabrikalar gelirken, teşvikler gelirken, altyapılar yapılırken, hızlı tren gelirken, ikinci üniversite açılırken uçak seferlerinin yeniden başlatılmasıyla uğraşmamamız lazım. Birlik olup bu konuyu kalıcı olarak çözmemiz gerekiyor. Sivas’a, sadece İzmir’den değil Antalya’dan, Ankara’dan her taraftan uçak gelecek bir hale getirmemiz lazım. Biz Oda olarak gerekli görüşmeleri yaparak girişimlerde bulunduk. Hep birlikte, siyasilerimizle birlikte kamuoyu oluşturur, baskı yaparsak uçak seferlerimiz kalıcı olacaktır” şeklinde konuştu.

Sivas Haber

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Altının Gram Fiyatı 470 Liradan İşlem Görüyor

Altının Gram Fiyatı 470 Liradan İşlem Görüyor

Altının gram fiyatı, haftaya yükselişle başlamasının ardından 470 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 830 liradan satılıyor.
Altının Ons Fiyatında Son Durum
Altının ons fiyatı şu dakikalarda önceki kapanışın yüzde 0,4 üzerinde 1.794 dolardan alıcı buluyor. Analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında artan vaka sayıları sonrası ekonomik toparlanmanın sekteye uğrayabileceği endişesiyle artan risk algısının altının ons fiyatını desteklediğini söyledi. Teknik açıdan 1.790 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 1.830 doların önemli direnç olarak takip edileceğini aktaran analistler, 1.760 doların ise destek konumunda olduğunu bildirdi.

Sivas Haber

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Eken, Üyelerimiz Adına Konuşmaya Devam Edeceğiz

Eken, Üyelerimiz Adına Konuşmaya Devam Edeceğiz

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Temmuz-Ağustos ayı Birleştirilmiş Meclis Toplantısı gerçekleştirildi.
Meclis Başkanı Çetin Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Haziran ayı karar özetlerinin okunmasının ardından mizan ve masraf listeleri görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi.
Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Yönetim Kurulu çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.
Ülkemizde yaşanan felaketlere değinen Başkan Mustafa Eken, “Yaşanan orman yangınları ve sel felaketleri bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Felaketlerde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Millet olarak yaralarımızı hep birlikte saracağız inşallah” dedi.
STSO tarafından düzenlenen Hızlı Tren Çalıştay sonuç bildirgesi kitabının dağıtımının yapıldığını ifade ederek, “Çalıştayımızı başarılı bir şekilde sonuçlandırdık. Emeği geçen, katılan, emek veren meclis üyemiz, yönetim kurulu üyemiz, oda personelimiz, öğretim görevlilerimiz hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gerçekten zor bir iş yaptık. Mart ayında bir araya geldik. Ağustos ayında bunun toplantısını yaptık. Stratejik plan 132 adet var. Bunlarında hazırlanması için bir çalışma yapıldı ve bunlarında önerilerinde yazılması gerekiyordu. Tabiri caizse ödev var, burada ödevi çıkardık. Bu ödevi başta Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız olmak üzere ilçelerimize, kaymakamlıklarımıza, belediyelerimize, Sivas’taki ilgili paydaşlarımıza, illerdeki ilgili paydaşlarımıza, milletvekillerimize, çevre odalarımıza tek tek bu kitap dağıtılıyor. Tren geldikten sonra hata kabul etmez. İnsanlar artık bunu benimsemişken, çalışmalar yaparken, kurumların buna duyarsız kalması mümkün değil. Bu sadece Sivas Ticaret ve Sanayi Odamızı ilgilendirmiyor. Bütün Sivas’ı ilgilendiriyor. Sivas’a her anlamda yüzbinlerce insan gelecek. Göç veren değil göç alan bir il olmamız gerekiyor. Yönetim Kurulu Üyelerimizde tren garına gittik. Bölge müdürümüzle Tren Gar’ını komple gezdik. Ne yaptılar bakalım hakikaten var mı gar yapılmış mı doğru mu? 4 Eylül’e yetişir mi? Gerçekten gördük ki 4 Eylül’de bir aksilik olmazsa gar hazır. Sivas Gar’ına trenin gelebileceğini gördük. Arkadaşlarımızla beraber Ankara’ya trenle gider, trenle geliriz” şeklinde konuştu.
Sivas TSO’nun Bankalar Caddesi’nde bulunan bina için ORAN Kalkınma Ajansına Cazibe Merkezleri kapsamında yazılan projenin onaylanmadığını belirten Başkan Eken, “Sivas’tan gönderilen 4 projede onaylanmamış. Bu durum bizi üzdü. Sivas olarak Türkiye’ye örnek bir proje yapacaktık. Binamızı eğitim yuvası yapacak, yatırımcılarımıza, melek yatırımcı bulacak ve bunlara eğitimler verecektik. Bazı arkadaşlar diyor burada Sivas Ticaret ve Sanayi Odası farklı şeyler yapsın, vizyonel şeyler yapsın diye. Vizyonel bir projeyi yapacaktık. Oran Kalkınma Ajansı Cazibe Merkezleri kapsamında yazılan bir projeydi. Sivas’tan 4 proje gönderildi. Ancak hiçbirine onay verilmemiş, dördüne de ret vermişler. Tabi binamız yıkıldı, ruhsatı Anıtlar Kurulundan onayı aldık. Ruhsat şuan çıkmak üzere. 8.ay sonunda 9.ayda inşaat başlamış olsun ki kabasını bitirelim. Fikirlerin hepsine açığız. Sivas’ın malı, hakkıyla helaliyle güzel bir projeyi Sivas’a kazandıralım” ifadelerini kullandı.
Üyelerle bir araya gelerek sorun, sıkıntı ve talepleri dinlediklerini vurgulayan Başkan Eken, şunları kaydetti; “Sürekli üyelerimizle bir araya geliyoruz. Yemek Sanayicileri Federasyonu’nun düzenlediği bir çalıştay vardı oraya katıldık sonra dernek açılışını gerçekleştirdik. Hizmet sektöründe, yemek sektöründe yaşanan sorunları, hizmet sektörünün sesini Türkiye’ye duydurduk. Tüm sektörlerin sorun ve sıkıntılarını gündeme getireceğiz. Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizim görevimiz bu değil mi? Sektördeki arkadaşlarımızın sıkıntılarını dile getireceğiz. Konuşmazsak bu işin vebali ödeyemezsiniz. Ya da buraya seçilmeyeceğiz. Seçileceksek zaten peşine düşeceğiz. Hızlı trenin peşine düştüğümüz gibi, Sivas’ın 6. Bölge Teşvik kapsamına alınmasının peşine düştüğümüz gibi her şeyin peşine düşeceğiz. Tüm sektörlerimizin olduğu gibi hizmet sektörünün de yanındayız, arkasındayız.”
Kazakistan’da Dış Ticaret Ofisi’nin 20 Eylül’de açılacağını dile getiren Başkan Eken, “20 Eylül Kazakistan Alamatı’da işadamlarımızla birlikte Dış ticaret Ofisimizi açacağız. 20 Eylül’de gidiş 24 Eylül’de dönüş 4 günlük bir program olacak. Sivas’ta üretilen ürünleri orada inşallah Kazakistan’da tanıtacağız. Bir diğer programımız da 20-23 Ekim tarihleri arası Antalya Yörex Fuarı. Orada da yine ilimizi tanıtacağız” dedi.

Sivas Haber

Okumaya Devam Et

Hisse Piyasası

Advertisement

Popüler Haberler

Copyright © 2021 Ekonomi Sivas. All rights reserved. Contact: news@ekonomisivas.com