Takip Et (:

Ekonomi

Başkan Eken, “Sözümüzde Duruyoruz

Başkan Eken, “Sözümüzde Duruyoruz

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Nisan-Mayıs ayı Birleştirilmiş Meclis Toplantısındaki konuşmasında esnafın sorunlarının çözümü noktasında verdikleri sözlerinde durduklarını belirtti.
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Nisan-Mayıs ayı Birleştirilmiş Meclis Toplantısı, Pandemi kuralları çerçevesinde Meclis Başkanı Çetin Yıldırım başkanlığında yüz yüze gerçekleştirildi. Nisan ayı karar özetlerinin okunmasının ardından mizan ve masraf listeleri görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi.

Başkan Mustafa Eken, 2 aylık süreçte üye sorunlarının çözümü için çaba harcadıklarını dile getirerek; “Sivas Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Bilgin Başkanlığında Müteahhitler ve Mühendisler grubu ile birlikte burada bir toplantı yaptık. O toplantıda müteahhitler ve mühendis arkadaşlarımız sorunlarını birebir Başkanımıza ve ekibine anlatma fırsatı buldu. Bize gelip aracı olarak yaptığımız şeyleri muhataplarını çağırarak burada yaptık. Sonuç güzel. Akabinde Belediyede güzel bir toplantı yaptık. Odalarımızın komiteleri ile bir araya geldik. Bize bireysel gelen ziyaretlerde ve komite olarak gelen ziyaretlerde sıkıntıları anlatılıyor. Bizde bunların çözümü için hemen gerekli girişimcileri gerçekleştiriyoruz. Akaryakıt sektörü meclis üyelerimizle birlikte bu sektörün temsilcileri ile bir araya geldik. Onlarında problemleri vardı gerekli yere aktardık ve çözüm yoluna gittik. Hizmet sektörü ile sürekli beraberiz. Mimarlar, mühendislerin sorunlarını buraya taşıdık. Fırıncı arkadaşlarımızla bir araya gelerek sorun ve sıkıntılarını görüştük. Turizm acenteleri ile bir araya geldik, sigorta acenteleri ile bir araya geldik. Medikal firmalarımız ile bir araya geldik. Tüm Türkiye’de medikal sektöründe yaşanan sorunları kamuoyuna duyurduk. Biz konuşacağız kapalı kapılar arkasında değil. Konuştuğumuzu da basına yansıtacağız. 60 tane medikalci arkadaşımız alacağını alamıyor. Yüzde 25 feragat anlaşmasını mecburiyetten kabul etmiş üyelerimiz hala onların içinde bile almayanlar var. Konuyu TOBB’a, ilgili bakanlığımıza aktarmıştı. Bugün de Sağlık Bakanımıza, Hazine Bakanımıza ve yine TOBB Başkanımıza tekrar dile getirdik. Üyelerimiz için çalışıyoruz. Çalışmaya devam edeceğiz. Seçilirken onlara sizleri temsil edeceğiz, sorunlarını sıkıntıları çözeceğiz demiştik. Sözümüzde duruyoruz” dedi.

“İstihdama Katkı Sağlayacak Yeni Fabrikaların Temellerini Attık”


Başkan Eken, Demirağ ve Birinci OSB’de yeni yatırımların yapıldığını ve temellerin atıldığını belirterek, “Organize Sanayilerimizde güzel şeyler oluyor. Geçen 70 bin metrekarelik bir alana Gök Yapı firmamız temel atma töreni gerçekleştirdi. Kamuoyunda zaten o firmalar var gibi söylemler duyduk. Sivas’ın adamı yeter ki açsın. Bizim amacımız temelin atılması, oraya istihdam yapılması. Demirağ OSB’de yer tahsisi yaptığımız firmalarımız var. 2 ay içerisinde bize 2 tane temel attırdılar. Sağ olsunlar, var olsunlar. O kadar güzel bir heyecanla atıyoruz ki temelleri. Her bittiği zaman çalışacak insanlar gözümüzün önüne geliyor. Meclis üyemiz Özay Baygın’a ayrıca teşekkür ediyorum. Özay Bey bisiklet Fabrikası temeli attı. Kendisine inşallah biran önce bitirecek. Yasin Tekstil gerçekten sağ olsun dedikleri günden itibaren inandılar, güvendiler. Geldiklerinde sizlerin sayesinde 55 günde fabrika açtık onlara. 300 kişi çalışıyor orada. Güvendiler, inandılar Sivas’a bin kişi istihdam edecek yeni bir fabrikanın daha temelini attılar. Demirağ Organize Sanayi’si 6.bölge Teşviki alırsa bin kişilikte oraya yapacaklalar. Bu teşvikin ne kadar önemli olduğu her geçen gün daha da ortaya çıkıyor. Hayırlısıyla çıkacak inşallah. Biz dua etmeye, takip etmeye devam edeceğiz söz verdik bu memlekete. Sözümüzde duracağız” dedi.

“Sicil Affı Getirilsin”


Başkan Eken, nefes kredisi ve sicil affı konularına da değinerek, “Sicil Affının çıkarılmasında ilk açıklama Sivas’tan yapıldı. Sicil Affı yapılmazsa ihtiyacı olan üyelerimiz kredilerden nasıl yararlanacak. Hizmet sektörü ile yine 4 maddelik taleplerimiz yine basında geniş yer buldu. Hizmet sektörü tam anlamıyla açılsın. Pazar yasakları kaldırılsın. Bu konuda gerekli girişimleri yaptık. Sayın valimiz ile de konuyu sık sık görüşüyoruz. İnşallah Cumhurbaşkanımız 21 Haziran’da yapılacak Kabine Toplantısı sonrası müjdeyi verecektir. Üyelerimize verilecek Nefes Kredisinde ciro şartı konulmuş. Geçen seneki ciro, bu sene ham maddede meydana gelen Yüzde 100 artış ile ciroda azalma yok artış görünüyor. Bu konuyu da TOBB başta olmak üzere ilgili yerlere ilettik. Benim hükümetimizden, yetkililerden talebim sicil affı gelsin” dedi.

“Teknokent 2020 Yılında 40 Milyon Tl Ciro Yaptı”


Sivas TSO’nun ortağı olduğu Teknokent’in 2020 yılında 40 Milyon TL ciro yaptığını dile getiren Eken, “Teknokent 2020 yılında 10 milyon TL ihracat yapmış. 30 Milyon TL AR-GE girdisi sağlamış. Yani 4 milyon dolardan fazla bir katkı sağlamış. Orayı da desteklememiz gerekiyor ve destekliyoruz. Çalışmaları takip ediyoruz gerçekten çalışılıyor. Ayrıca bizim fuar alanını devrettiğimiz Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesini Geliştirme ve Destekleme Vakfı Kurucular Kurulu üyesiyiz. Kurulan 25 kişilik mütevelli heyetinde de Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, şahsım ve 6 Yönetim Kurulu ve Meclis üyesi arkadaşımız yer alıyor. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası her yerde üzerine düşen görevi yapıyor. Başkanından tut Meclis üyelerinin hepsi kendi imkanları ile destek oluyor” şeklinde konuştu.

“YHT Çalıştay Sonuçlarıyla Eylem Planı Hazırlayacağız”


Yüksek Hızlı Tren Çalıştayı başta olmak üzere detaylı bilgiler veren Başkan Mustafa Eken, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Valiliğimiz, Belediyemiz, Sivas Ticaret ve Sanayi Odamızı ortağı olduğu 1. OSB’de Dış Ticaret Ofisi açtık. Hızlı Tren Çalıştayı yaptık. Sonuçların değerlendirilmesinde son safhaya gelindi. Basımı gerçekleştirildikten sonra tüm paydaşlarımıza dağıtımını yapacağız. Ayrıca bu konuyla ilgili bir eylem planı hazırlayacağız. Tren geliyor kapıda bu eylem planını da gene Valiliğimiz, Belediyemiz, Odamız, kurumlarımız ve ilgili paydaşlarımız ile beraber yapacağız. Haftaya inşallah basın toplantımızda tanıtımını yapacağız” dedi.

Kangal’a Temsilcilik Açılıyor


Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsasının Kangal ilçesine temsilcilik açacağını ifade eden Başkan Eken, “Salı günü Kangal’da Odamız üyeleriyle bir araya geleceğiz. Dertlerini sorun ve sıkıntılarını dinleyeceğiz. Daha sonra oraya Odamız temsilciliğini açacağız. Kangal ile başlıyoruz. Suşehri’nde bir değişiklik olmuştu temsilcimiz değişti. Hem yeni arkadaşımızın tanıtımı hem de Suşehri’ndeki arkadaşlarımız ile bir araya gelmek için daha sonra oraya gideceğiz” dedi.

“Sivas’ın Tamamı Cazibe Merkezine Alınmalı”


Sivas’ın 6. Bölge Teşvik kapsamına alınması konusundaki süreci de değerlendiren Başkan Eken, şunları kaydetti; “Sivas’ın teşvik kapsamına alınması olmazsa olmazımızdır. Bu meclis toplantısında Sivas’ın tamamının cazibe merkezine alınmasını talep ediyoruz. Çünkü Sivas 6. Bölge olmazsa İşsiz kardeşlerimize iş sahası kuramayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu bir söz var kendisinden Allah razı olsun. Sivas mitinginde bu müjdeyi verdi. Biz ekstra bir şey istemiyoruz. Sayın cumhurbaşkanım verdiği sözü tutacaktır. Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Demirağ, Demirağ, teşvik, teşvik demeye devam edeceğim. Arkadaşlar Hepinize Allah güç versin. Allah kuvvet versin. Meclis toplantımız hayırlı olsun ben her zaman için kardeşiniz olarak burada her zaman telefonunuzun ucundayım. Bir sıkıntınız var ise bana ulaşın diyor hepinize saygılarımı sunuyorum Allah’a emanet ediyorum” diye konuştu.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Sivas’ı Hızlı Tren’e Hazırlamak İçin Koşturuyor

Sivas’ı Hızlı Tren’e Hazırlamak İçin Koşturuyor

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) tarafından düzenlenen ‘Geleceğe Hızlı yolculuk; Hızlı Tren Çalıştayı’nın sonuç raporları kitapçığının dağıtımı devam ediyor.
Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i ziyaret ederek kitapçıklardan takdim etti.
Başkan Mustafa Eken, Hızlı Tren Çalıştayının geniş katılımlı olarak tamamlandığını ve süreçte verdikleri desteklerden ötürü Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e teşekkür etti.
Başkan Eken, kitapçığı ilk olarak Vali Salih Ayhan’a takdim ederek konu başlıkları üzerine istişare ettiklerini dile getirerek, “YHT Çalıştay raporunda 132 adet stratejik plan ve 72 adet öne çıkan madde yer alıyor. Valiliğimize bağlı olan kurumların, belediyemizin ve tüm STK’larımızın, şehrin çıkardığı ödevi çalışmaya davet ediyorum. İnşallah tren gelmeden önce hazırlıklarımız Sivas adına iyi olacak. Mükemmel olacak. Profesyonel bir şekilde hızlı treni karşılayacağımıza inancımız tamdır. Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza her konuda verdiği desteklerden ve hızlı tren çalıştayı ile ilgili vermiş oldukları destek ve katkılardan ötürü teşekkür ediyorum. Çalıştayımız hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Vali Salih Ayhan ise çalıştay ve nezaketinden dolayı Başkan Mustafa Eken’e teşekkür ederek, “Hazırlıklı olmak lazım. Ön görüp ön almak lazım. Dolayısı ile yüksek hızlı tren Sivas’ta oluşturacağı ekolojiyi, o ekonomik sirkülasyonu, hizmet sektöründeki değişimi önceden görebilmek ona göre konumlanmak lazım. Güzel bir söz vardır; eylemsiz vizyon boş bir hayaldir. Vizyonsuz eylemde zaman kaybıdır. Ama vizyona dayanan eylem ise yani ikisini örtüştürdüğü zaman mükemmel bir sonuç elde edilir. Yani ilde değişir dünyada değişir. Dolayısı ile hem vizyon ortaya koyacağız, hem de o vizyonu eyleme dönüştüreceğiz. Dolayısı ile bu çalıştayın özü de budur. Daha önce buna örnek çalıştaylar yapıldı ancak Sivas Ticaret ve Sanayi Odasının yapması işin sahipliği açısından çok daha önemlidir. Bu konuda hazırlıklı oldukları için arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bende keyifle okuyup, bize düşen ne varsa alıp tabiri caizse ödevimizi alıp gereğini yapacağız. Beyin fırtınası önemli, tabandaki düşünceleri almak önemli, onu da kurumların rotasını belirlemek açısından da anlamlıdır. Ben emek veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bu uzun bir emektir. Arka planda büyük bir ekip işi var, gayret var, alın teri var, emek var. Alın teri ve akıl teri akıtan başta Başkanımız olmak üzere tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Geliyor gelmekte olan, yüksek hızlı tren için anlamlı bir çalışma olmuş. Biliyorsunuz artık günleri sayıyoruz 4 Eylül’de inşallah sefer başladığı zamanda bu çalışmaların ne demek olduğu daha da anlaşılır olacak. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.
BAŞKAN BİLGİN: ÜZERİMİZE NE DÜŞÜYORSA YAPACAĞIZ
Daha sonra Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i ziyaret ederek kitabı takdim eden Mustafa Eken, “Sivas Belediyesi şehrimizin her yerinde var. Başkan Hilmi Bilgin gerçekten istişare ile güzel işler yapıyor. Çalıştay konusunda da bizlere gerekli desteği sağladı. Kendisine teşekkür ediyorum. işbirliği içerisinde çalışmalarımız devam edecek” dedi.
Çalıştayın ilk olma ve şehir açısında ortaya bir vizyon oluşturma açısından son derece önemli olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Çalıştayı düzenleyerek arkasından sonuç raporunu çıkarmak güzel bir iş. Bu sonuç raporunda şehrin tüm kesimlerini ilgilendiren sonuçlar, ödevler var. Bizde, Belediye olarak üzerimize ne düşüyorsa bunları yapacağız. Çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen başta Sivas TSO Başkanımız Mustafa Eken olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Hızlı tren gelmeden kendimizi hazırlayacağız. Şehrimiz için hayırlı sonuçlar çıkacaktır” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Merkez Bankasının Rezervi 62 Milyar Dolar Oldu

Merkez Bankasının Rezervi 62 Milyar Dolar Oldu

Merkez Bankası toplam rezervleri 16 Temmuz ile biten haftada 819 milyon dolar arttı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ni açıkladı. Buna göre; Merkez Bankası toplam rezervleri 16 Temmuz ile biten haftada 819 milyon dolar artarak 104 milyar 888 milyon dolar oldu. Brüt döviz rezervleri 297 milyon dolarlık artışla 62 milyar 583 milyon dolardan 62 milyar 880 milyon dolara yükseldi.

Altın rezervleri ise 16 Temmuz haftasında 521 milyon dolar artarak 41 milyar 487 milyon dolardan 42 milyar 8 milyon dolara

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Borsa, Güne Yüzde 0,72’lik Yükselişle Başladı

Borsa, Güne Yüzde 0,72’lik Yükselişle Başladı

Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi güne yüzde 0,72’lik yükselişle başladı. Endeks, 9,77 puanlık artışla 1,370,52 puan oldu. Açılışta bankacılık endeksi yüzde 0,85, holding endeksi yüzde 0,71 değer kazandı.

Okumaya Devam Et

Hisse Piyasası

Advertisement

Popüler Haberler

Copyright © 2021 Ekonomi Sivas. All rights reserved. Contact: news@ekonomisivas.com