Takip Et (:

Ekonomi

Başkan Eken, “Sözümüzde Duruyoruz

Başkan Eken, “Sözümüzde Duruyoruz

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Nisan-Mayıs ayı Birleştirilmiş Meclis Toplantısındaki konuşmasında esnafın sorunlarının çözümü noktasında verdikleri sözlerinde durduklarını belirtti.
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Nisan-Mayıs ayı Birleştirilmiş Meclis Toplantısı, Pandemi kuralları çerçevesinde Meclis Başkanı Çetin Yıldırım başkanlığında yüz yüze gerçekleştirildi. Nisan ayı karar özetlerinin okunmasının ardından mizan ve masraf listeleri görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi.

Başkan Mustafa Eken, 2 aylık süreçte üye sorunlarının çözümü için çaba harcadıklarını dile getirerek; “Sivas Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Bilgin Başkanlığında Müteahhitler ve Mühendisler grubu ile birlikte burada bir toplantı yaptık. O toplantıda müteahhitler ve mühendis arkadaşlarımız sorunlarını birebir Başkanımıza ve ekibine anlatma fırsatı buldu. Bize gelip aracı olarak yaptığımız şeyleri muhataplarını çağırarak burada yaptık. Sonuç güzel. Akabinde Belediyede güzel bir toplantı yaptık. Odalarımızın komiteleri ile bir araya geldik. Bize bireysel gelen ziyaretlerde ve komite olarak gelen ziyaretlerde sıkıntıları anlatılıyor. Bizde bunların çözümü için hemen gerekli girişimcileri gerçekleştiriyoruz. Akaryakıt sektörü meclis üyelerimizle birlikte bu sektörün temsilcileri ile bir araya geldik. Onlarında problemleri vardı gerekli yere aktardık ve çözüm yoluna gittik. Hizmet sektörü ile sürekli beraberiz. Mimarlar, mühendislerin sorunlarını buraya taşıdık. Fırıncı arkadaşlarımızla bir araya gelerek sorun ve sıkıntılarını görüştük. Turizm acenteleri ile bir araya geldik, sigorta acenteleri ile bir araya geldik. Medikal firmalarımız ile bir araya geldik. Tüm Türkiye’de medikal sektöründe yaşanan sorunları kamuoyuna duyurduk. Biz konuşacağız kapalı kapılar arkasında değil. Konuştuğumuzu da basına yansıtacağız. 60 tane medikalci arkadaşımız alacağını alamıyor. Yüzde 25 feragat anlaşmasını mecburiyetten kabul etmiş üyelerimiz hala onların içinde bile almayanlar var. Konuyu TOBB’a, ilgili bakanlığımıza aktarmıştı. Bugün de Sağlık Bakanımıza, Hazine Bakanımıza ve yine TOBB Başkanımıza tekrar dile getirdik. Üyelerimiz için çalışıyoruz. Çalışmaya devam edeceğiz. Seçilirken onlara sizleri temsil edeceğiz, sorunlarını sıkıntıları çözeceğiz demiştik. Sözümüzde duruyoruz” dedi.

“İstihdama Katkı Sağlayacak Yeni Fabrikaların Temellerini Attık”


Başkan Eken, Demirağ ve Birinci OSB’de yeni yatırımların yapıldığını ve temellerin atıldığını belirterek, “Organize Sanayilerimizde güzel şeyler oluyor. Geçen 70 bin metrekarelik bir alana Gök Yapı firmamız temel atma töreni gerçekleştirdi. Kamuoyunda zaten o firmalar var gibi söylemler duyduk. Sivas’ın adamı yeter ki açsın. Bizim amacımız temelin atılması, oraya istihdam yapılması. Demirağ OSB’de yer tahsisi yaptığımız firmalarımız var. 2 ay içerisinde bize 2 tane temel attırdılar. Sağ olsunlar, var olsunlar. O kadar güzel bir heyecanla atıyoruz ki temelleri. Her bittiği zaman çalışacak insanlar gözümüzün önüne geliyor. Meclis üyemiz Özay Baygın’a ayrıca teşekkür ediyorum. Özay Bey bisiklet Fabrikası temeli attı. Kendisine inşallah biran önce bitirecek. Yasin Tekstil gerçekten sağ olsun dedikleri günden itibaren inandılar, güvendiler. Geldiklerinde sizlerin sayesinde 55 günde fabrika açtık onlara. 300 kişi çalışıyor orada. Güvendiler, inandılar Sivas’a bin kişi istihdam edecek yeni bir fabrikanın daha temelini attılar. Demirağ Organize Sanayi’si 6.bölge Teşviki alırsa bin kişilikte oraya yapacaklalar. Bu teşvikin ne kadar önemli olduğu her geçen gün daha da ortaya çıkıyor. Hayırlısıyla çıkacak inşallah. Biz dua etmeye, takip etmeye devam edeceğiz söz verdik bu memlekete. Sözümüzde duracağız” dedi.

“Sicil Affı Getirilsin”


Başkan Eken, nefes kredisi ve sicil affı konularına da değinerek, “Sicil Affının çıkarılmasında ilk açıklama Sivas’tan yapıldı. Sicil Affı yapılmazsa ihtiyacı olan üyelerimiz kredilerden nasıl yararlanacak. Hizmet sektörü ile yine 4 maddelik taleplerimiz yine basında geniş yer buldu. Hizmet sektörü tam anlamıyla açılsın. Pazar yasakları kaldırılsın. Bu konuda gerekli girişimleri yaptık. Sayın valimiz ile de konuyu sık sık görüşüyoruz. İnşallah Cumhurbaşkanımız 21 Haziran’da yapılacak Kabine Toplantısı sonrası müjdeyi verecektir. Üyelerimize verilecek Nefes Kredisinde ciro şartı konulmuş. Geçen seneki ciro, bu sene ham maddede meydana gelen Yüzde 100 artış ile ciroda azalma yok artış görünüyor. Bu konuyu da TOBB başta olmak üzere ilgili yerlere ilettik. Benim hükümetimizden, yetkililerden talebim sicil affı gelsin” dedi.

“Teknokent 2020 Yılında 40 Milyon Tl Ciro Yaptı”


Sivas TSO’nun ortağı olduğu Teknokent’in 2020 yılında 40 Milyon TL ciro yaptığını dile getiren Eken, “Teknokent 2020 yılında 10 milyon TL ihracat yapmış. 30 Milyon TL AR-GE girdisi sağlamış. Yani 4 milyon dolardan fazla bir katkı sağlamış. Orayı da desteklememiz gerekiyor ve destekliyoruz. Çalışmaları takip ediyoruz gerçekten çalışılıyor. Ayrıca bizim fuar alanını devrettiğimiz Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesini Geliştirme ve Destekleme Vakfı Kurucular Kurulu üyesiyiz. Kurulan 25 kişilik mütevelli heyetinde de Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, şahsım ve 6 Yönetim Kurulu ve Meclis üyesi arkadaşımız yer alıyor. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası her yerde üzerine düşen görevi yapıyor. Başkanından tut Meclis üyelerinin hepsi kendi imkanları ile destek oluyor” şeklinde konuştu.

“YHT Çalıştay Sonuçlarıyla Eylem Planı Hazırlayacağız”


Yüksek Hızlı Tren Çalıştayı başta olmak üzere detaylı bilgiler veren Başkan Mustafa Eken, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Valiliğimiz, Belediyemiz, Sivas Ticaret ve Sanayi Odamızı ortağı olduğu 1. OSB’de Dış Ticaret Ofisi açtık. Hızlı Tren Çalıştayı yaptık. Sonuçların değerlendirilmesinde son safhaya gelindi. Basımı gerçekleştirildikten sonra tüm paydaşlarımıza dağıtımını yapacağız. Ayrıca bu konuyla ilgili bir eylem planı hazırlayacağız. Tren geliyor kapıda bu eylem planını da gene Valiliğimiz, Belediyemiz, Odamız, kurumlarımız ve ilgili paydaşlarımız ile beraber yapacağız. Haftaya inşallah basın toplantımızda tanıtımını yapacağız” dedi.

Kangal’a Temsilcilik Açılıyor


Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsasının Kangal ilçesine temsilcilik açacağını ifade eden Başkan Eken, “Salı günü Kangal’da Odamız üyeleriyle bir araya geleceğiz. Dertlerini sorun ve sıkıntılarını dinleyeceğiz. Daha sonra oraya Odamız temsilciliğini açacağız. Kangal ile başlıyoruz. Suşehri’nde bir değişiklik olmuştu temsilcimiz değişti. Hem yeni arkadaşımızın tanıtımı hem de Suşehri’ndeki arkadaşlarımız ile bir araya gelmek için daha sonra oraya gideceğiz” dedi.

“Sivas’ın Tamamı Cazibe Merkezine Alınmalı”


Sivas’ın 6. Bölge Teşvik kapsamına alınması konusundaki süreci de değerlendiren Başkan Eken, şunları kaydetti; “Sivas’ın teşvik kapsamına alınması olmazsa olmazımızdır. Bu meclis toplantısında Sivas’ın tamamının cazibe merkezine alınmasını talep ediyoruz. Çünkü Sivas 6. Bölge olmazsa İşsiz kardeşlerimize iş sahası kuramayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu bir söz var kendisinden Allah razı olsun. Sivas mitinginde bu müjdeyi verdi. Biz ekstra bir şey istemiyoruz. Sayın cumhurbaşkanım verdiği sözü tutacaktır. Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Demirağ, Demirağ, teşvik, teşvik demeye devam edeceğim. Arkadaşlar Hepinize Allah güç versin. Allah kuvvet versin. Meclis toplantımız hayırlı olsun ben her zaman için kardeşiniz olarak burada her zaman telefonunuzun ucundayım. Bir sıkıntınız var ise bana ulaşın diyor hepinize saygılarımı sunuyorum Allah’a emanet ediyorum” diye konuştu.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

BAŞKAN EKEN: İZMİR UÇAK SEFERLERİ BAŞLIYOR

Geçtiğimiz aylarda İzmir’e uçak seferleri iptal edilmişti. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, İzmir uçak seferlerinin 1 Eylül ayında başlayacağını söyledi.
Uçak seferlerinin iptal edilmesinin iş dünyasını ve vatandaşları mağdur ettiğini ifade eden Başkan Mustafa Eken, “2019 yılında da İzmir uçak seferleri kaldırılmıştı, Pegasus Genel Müdürü ile görüştük ve bir ay içerisinde yeniden başlatılmıştı. Yaz aylarının başında uçak seferleri yine kaldırıldı. Konuyla ilgili biz derhal Pegasus Genel Müdürü ile iletişime geçtik. Durumu izah ederek seferlerin yeniden başlatılmasını talep ettik. Konuyla ilgili Valimiz, Milletvekillerimiz ve Belediye Başkanımız da girişimlerde bulundu. Pegasus’tan aldığımız geri dönüşte İzmir uçak seferlerinin 1 Eylül’de yeniden başlayacağı bilgisini aldık. Hayırlı olsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Başkan Eken, belli dönemlerde uçak seferleri iptalleriyle uğraştıklarını ifade ederek, “Sivas büyürken fabrikalar gelirken, teşvikler gelirken, altyapılar yapılırken, hızlı tren gelirken, ikinci üniversite açılırken uçak seferlerinin yeniden başlatılmasıyla uğraşmamamız lazım. Birlik olup bu konuyu kalıcı olarak çözmemiz gerekiyor. Sivas’a, sadece İzmir’den değil Antalya’dan, Ankara’dan her taraftan uçak gelecek bir hale getirmemiz lazım. Biz Oda olarak gerekli görüşmeleri yaparak girişimlerde bulunduk. Hep birlikte, siyasilerimizle birlikte kamuoyu oluşturur, baskı yaparsak uçak seferlerimiz kalıcı olacaktır” şeklinde konuştu.

Sivas Haber

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Altının Gram Fiyatı 470 Liradan İşlem Görüyor

Altının Gram Fiyatı 470 Liradan İşlem Görüyor

Altının gram fiyatı, haftaya yükselişle başlamasının ardından 470 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 830 liradan satılıyor.
Altının Ons Fiyatında Son Durum
Altının ons fiyatı şu dakikalarda önceki kapanışın yüzde 0,4 üzerinde 1.794 dolardan alıcı buluyor. Analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında artan vaka sayıları sonrası ekonomik toparlanmanın sekteye uğrayabileceği endişesiyle artan risk algısının altının ons fiyatını desteklediğini söyledi. Teknik açıdan 1.790 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 1.830 doların önemli direnç olarak takip edileceğini aktaran analistler, 1.760 doların ise destek konumunda olduğunu bildirdi.

Sivas Haber

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Eken, Üyelerimiz Adına Konuşmaya Devam Edeceğiz

Eken, Üyelerimiz Adına Konuşmaya Devam Edeceğiz

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Temmuz-Ağustos ayı Birleştirilmiş Meclis Toplantısı gerçekleştirildi.
Meclis Başkanı Çetin Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Haziran ayı karar özetlerinin okunmasının ardından mizan ve masraf listeleri görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi.
Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Yönetim Kurulu çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.
Ülkemizde yaşanan felaketlere değinen Başkan Mustafa Eken, “Yaşanan orman yangınları ve sel felaketleri bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Felaketlerde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Millet olarak yaralarımızı hep birlikte saracağız inşallah” dedi.
STSO tarafından düzenlenen Hızlı Tren Çalıştay sonuç bildirgesi kitabının dağıtımının yapıldığını ifade ederek, “Çalıştayımızı başarılı bir şekilde sonuçlandırdık. Emeği geçen, katılan, emek veren meclis üyemiz, yönetim kurulu üyemiz, oda personelimiz, öğretim görevlilerimiz hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gerçekten zor bir iş yaptık. Mart ayında bir araya geldik. Ağustos ayında bunun toplantısını yaptık. Stratejik plan 132 adet var. Bunlarında hazırlanması için bir çalışma yapıldı ve bunlarında önerilerinde yazılması gerekiyordu. Tabiri caizse ödev var, burada ödevi çıkardık. Bu ödevi başta Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız olmak üzere ilçelerimize, kaymakamlıklarımıza, belediyelerimize, Sivas’taki ilgili paydaşlarımıza, illerdeki ilgili paydaşlarımıza, milletvekillerimize, çevre odalarımıza tek tek bu kitap dağıtılıyor. Tren geldikten sonra hata kabul etmez. İnsanlar artık bunu benimsemişken, çalışmalar yaparken, kurumların buna duyarsız kalması mümkün değil. Bu sadece Sivas Ticaret ve Sanayi Odamızı ilgilendirmiyor. Bütün Sivas’ı ilgilendiriyor. Sivas’a her anlamda yüzbinlerce insan gelecek. Göç veren değil göç alan bir il olmamız gerekiyor. Yönetim Kurulu Üyelerimizde tren garına gittik. Bölge müdürümüzle Tren Gar’ını komple gezdik. Ne yaptılar bakalım hakikaten var mı gar yapılmış mı doğru mu? 4 Eylül’e yetişir mi? Gerçekten gördük ki 4 Eylül’de bir aksilik olmazsa gar hazır. Sivas Gar’ına trenin gelebileceğini gördük. Arkadaşlarımızla beraber Ankara’ya trenle gider, trenle geliriz” şeklinde konuştu.
Sivas TSO’nun Bankalar Caddesi’nde bulunan bina için ORAN Kalkınma Ajansına Cazibe Merkezleri kapsamında yazılan projenin onaylanmadığını belirten Başkan Eken, “Sivas’tan gönderilen 4 projede onaylanmamış. Bu durum bizi üzdü. Sivas olarak Türkiye’ye örnek bir proje yapacaktık. Binamızı eğitim yuvası yapacak, yatırımcılarımıza, melek yatırımcı bulacak ve bunlara eğitimler verecektik. Bazı arkadaşlar diyor burada Sivas Ticaret ve Sanayi Odası farklı şeyler yapsın, vizyonel şeyler yapsın diye. Vizyonel bir projeyi yapacaktık. Oran Kalkınma Ajansı Cazibe Merkezleri kapsamında yazılan bir projeydi. Sivas’tan 4 proje gönderildi. Ancak hiçbirine onay verilmemiş, dördüne de ret vermişler. Tabi binamız yıkıldı, ruhsatı Anıtlar Kurulundan onayı aldık. Ruhsat şuan çıkmak üzere. 8.ay sonunda 9.ayda inşaat başlamış olsun ki kabasını bitirelim. Fikirlerin hepsine açığız. Sivas’ın malı, hakkıyla helaliyle güzel bir projeyi Sivas’a kazandıralım” ifadelerini kullandı.
Üyelerle bir araya gelerek sorun, sıkıntı ve talepleri dinlediklerini vurgulayan Başkan Eken, şunları kaydetti; “Sürekli üyelerimizle bir araya geliyoruz. Yemek Sanayicileri Federasyonu’nun düzenlediği bir çalıştay vardı oraya katıldık sonra dernek açılışını gerçekleştirdik. Hizmet sektöründe, yemek sektöründe yaşanan sorunları, hizmet sektörünün sesini Türkiye’ye duydurduk. Tüm sektörlerin sorun ve sıkıntılarını gündeme getireceğiz. Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizim görevimiz bu değil mi? Sektördeki arkadaşlarımızın sıkıntılarını dile getireceğiz. Konuşmazsak bu işin vebali ödeyemezsiniz. Ya da buraya seçilmeyeceğiz. Seçileceksek zaten peşine düşeceğiz. Hızlı trenin peşine düştüğümüz gibi, Sivas’ın 6. Bölge Teşvik kapsamına alınmasının peşine düştüğümüz gibi her şeyin peşine düşeceğiz. Tüm sektörlerimizin olduğu gibi hizmet sektörünün de yanındayız, arkasındayız.”
Kazakistan’da Dış Ticaret Ofisi’nin 20 Eylül’de açılacağını dile getiren Başkan Eken, “20 Eylül Kazakistan Alamatı’da işadamlarımızla birlikte Dış ticaret Ofisimizi açacağız. 20 Eylül’de gidiş 24 Eylül’de dönüş 4 günlük bir program olacak. Sivas’ta üretilen ürünleri orada inşallah Kazakistan’da tanıtacağız. Bir diğer programımız da 20-23 Ekim tarihleri arası Antalya Yörex Fuarı. Orada da yine ilimizi tanıtacağız” dedi.

Sivas Haber

Okumaya Devam Et

Hisse Piyasası

Advertisement

Popüler Haberler

Copyright © 2021 Ekonomi Sivas. All rights reserved. Contact: news@ekonomisivas.com