Takip Et (:

Ekonomi

ESTAŞ, İlave Fabrikasının Temeli Atıldı

ESTAŞ, İlave Fabrikasının Temeli Atıldı

Türkiye‘nin ilk ve en büyük kam mili üretim tesisi olan, yurt içi ve dışında 16 araç üreticisine satış yapan, 46 ülkenin yedek parça piyasasına kam mili ihraç eden ESTAŞ, kam mili alanında üretimini daha da artırmak için ilave fabrikasının temel atma törenini gerçekleştirdi.
Üreten ve gelişen Sivas, her geçen gün yeni yapılan yatırımlarla istihdama ve ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyor. Dünyaca tanınan markaların ağır vasıta araçları, otomobil, lokomotif ve gemi jeneratör motorları için eksantrik mili üreterek, ABD, Fransa, Almanya’nın da aralarında bulunduğu 40’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren ESTAŞ, büyümeye devam ediyor.
112 bin metrekare alanda “Talaşlı imalat, döküm, ARGE, medikal” sektöründe bin 100 personel ile hizmet veren ESTAŞ, 10 bin metrekare açık alan üzerinde, 2 bin 850 metrekare kapalı alanda kam mili üretimi için kapasite artırımına yönelik ek fabrikanın yapımına başladı. Fabrikada 50 kişiye istihdam sağlanacak. Daha önce temeli atılan ve kısa sürede üretime başlayacak olan eldiven fabrikası ve bugün temeli atılan kam mili üretimi için yapılacak olan ek fabrikanın da inşaat çalışmaları tamamlandıktan sonra ESTAŞ bünyesinde bin 250 kişiye istihdam sağlanmış olacak.

İsmail Timuçin: Üretim Kapasitemizi Arttıracağız

Törenin açılış konuşmasını yapan ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin, 5’inci fabrikanın temelini attıklarını hatırlatarak, “5 temelden 2’si şuan seri üretim yapmakta. Yaklaşık 300 personelimiz bu fabrikalarda çalışmakta. Diğeri yüzde 90 tamamladı. İnşallah birkaç aya hizmete girecek. 1 ay önce temelini attığımız fabrikanın da inşaatın yüzde 25’e ulaştı. Burayı da çok hızlı bir şekilde bitirmeyi arzu ediyoruz. Üretim kapasitemizi arttıracağız. Yaklaşık 50 kişiyi yeni tesisimizde istihdam etmeyi düşünüyoruz. İşbaşı Eğitim Programlarımız da devam ediyor. 66 kişiden başarılı olanları ağustos ayı içerisinde iş başı yaptıracağız.” dedi.

Mustafa Eken: Sivas’ta Güzel Şeyler Olacak

TSO Başkanı Mustafa Eken de ESTAŞ’ı tebrik ederek, “Demirağ Organize Sanayi Bölgemizle birlikte Sivas’ta fabrika sayımız daha da artacak. Sivas’ta güzel şeyler olacak. Bunu da birlik ve beraberlik içinde yapacağız. Sivas’ı hak ettiği yere getireceğiz. 1. OSB çalışıyor, yönetimi çalışıyor, Sivas’ın idarecileri çalışıyor. Kimse merak etmesin.” ifadelerini kullandı.

Hilmi Bilgin: Ülkemizin ve Sivas’ın Geleceğine Güveniyoruz

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, ESTAŞ’ta bir başarı hikayesinin olduğunu belirterek, “İstenildiği zaman, iyi organize olup, iyi yönetildiği zaman ne yapılacağını görüyoruz. Bize düşen ise şehre değer kanatanlara değer vermektir. Bugün de burada olmamız bunu gösteriyor. Toplam bin 250 kişiye iş imkânı sağlayan, şehrimize istihdam sağlayan ve ülkemizin ihracatına katkı sağlayan ESTAŞ, inşallah önümüzde ki süreçte de aynı anlayışla temel atma törenlerine devam eder. Ülkemizin ve Sivas’ın geleceğine güveniyoruz. Sivas’ın daha da ileri gideceğine inanıyorum. Yeni fabrika hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Salih Ayhan: Üretim ve İstihdamda Biz de Varız

Vali Salih Ayhan da yaptığı konuşmada; ESTAŞ’ın Sivas’ın marka değerlerinden biri olduğunu söyledi. ESTAŞ’ın gerek yeni sektörlerde yaptığı yatırımlarla gerekse mevcut sektöründe gerçekleştirdiği ilave yatırımlarla Sivas’ın üretim ve istihdamına katkı sağlamaya devam ettiğini ifade ederek, “Yakın zamanda ESTAŞ Eldiven Fabrikası’nın temelini atmıştık. Bugün ise ESTAŞ’ın dünya genelinde bir marka olduğu kam mili alanında ilave fabrikasının temel atma töreni için tekrar bir aradayız. Dünya genelinde salgına bağlı çok ciddi bir ekonomik daralma olduğunu görüyoruz. Ülke olarak bu krizi üretim ve istihdamdan taviz vermeyen bir anlayış ile fırsata çevirmek için önemli bir mücadele veriyoruz. Sadece salgın döneminde ilimizde temel attığımız ve üretime geçen fabrikalarımızı gördüğümüzde Sivas olarak üretim ve istihdamda biz de varız diyoruz.” diye konuştu.
2019 yılında başlatılan Cumhuriyet’in 100. Yılına Doğru ‘100 Üretim ve İstihdam Kapısı’ hedefine her geçen gün bir adım daha yaklaştıklarının altını çizen Vali Ayhan, “İlimiz özelinde Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2023’e kadar şehrimize 100 Üretim ve İstihdam Kapısı kazandırma yönünde koyduğumuz hedefe her geçen gün bir adım daha yaklaşıyoruz. Özellikle ilimizdeki mevcut yatırımcıların ilave yatırımlarla üretim ve istihdamını genişletmesini çok önemsediğimizi ifade etmem gerekiyor. Bu, ilimizin yatırım potansiyeli açısından çok önemli bir gösterge. Bizle fikir ve hedef birlikteliği yapan yatırımcılarımızın tümüne bir kez daha teşekkür ediyor. ESTAŞ’ımızın ilave fabrikasının ilimize şimdiden hayırlar getirmesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Vali Ayhan ve beraberindekiler dualar eşliğinde yeni fabrikanın temelini attı.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

BAŞKAN EKEN: İZMİR UÇAK SEFERLERİ BAŞLIYOR

Geçtiğimiz aylarda İzmir’e uçak seferleri iptal edilmişti. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, İzmir uçak seferlerinin 1 Eylül ayında başlayacağını söyledi.
Uçak seferlerinin iptal edilmesinin iş dünyasını ve vatandaşları mağdur ettiğini ifade eden Başkan Mustafa Eken, “2019 yılında da İzmir uçak seferleri kaldırılmıştı, Pegasus Genel Müdürü ile görüştük ve bir ay içerisinde yeniden başlatılmıştı. Yaz aylarının başında uçak seferleri yine kaldırıldı. Konuyla ilgili biz derhal Pegasus Genel Müdürü ile iletişime geçtik. Durumu izah ederek seferlerin yeniden başlatılmasını talep ettik. Konuyla ilgili Valimiz, Milletvekillerimiz ve Belediye Başkanımız da girişimlerde bulundu. Pegasus’tan aldığımız geri dönüşte İzmir uçak seferlerinin 1 Eylül’de yeniden başlayacağı bilgisini aldık. Hayırlı olsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Başkan Eken, belli dönemlerde uçak seferleri iptalleriyle uğraştıklarını ifade ederek, “Sivas büyürken fabrikalar gelirken, teşvikler gelirken, altyapılar yapılırken, hızlı tren gelirken, ikinci üniversite açılırken uçak seferlerinin yeniden başlatılmasıyla uğraşmamamız lazım. Birlik olup bu konuyu kalıcı olarak çözmemiz gerekiyor. Sivas’a, sadece İzmir’den değil Antalya’dan, Ankara’dan her taraftan uçak gelecek bir hale getirmemiz lazım. Biz Oda olarak gerekli görüşmeleri yaparak girişimlerde bulunduk. Hep birlikte, siyasilerimizle birlikte kamuoyu oluşturur, baskı yaparsak uçak seferlerimiz kalıcı olacaktır” şeklinde konuştu.

Sivas Haber

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Altının Gram Fiyatı 470 Liradan İşlem Görüyor

Altının Gram Fiyatı 470 Liradan İşlem Görüyor

Altının gram fiyatı, haftaya yükselişle başlamasının ardından 470 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 830 liradan satılıyor.
Altının Ons Fiyatında Son Durum
Altının ons fiyatı şu dakikalarda önceki kapanışın yüzde 0,4 üzerinde 1.794 dolardan alıcı buluyor. Analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında artan vaka sayıları sonrası ekonomik toparlanmanın sekteye uğrayabileceği endişesiyle artan risk algısının altının ons fiyatını desteklediğini söyledi. Teknik açıdan 1.790 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 1.830 doların önemli direnç olarak takip edileceğini aktaran analistler, 1.760 doların ise destek konumunda olduğunu bildirdi.

Sivas Haber

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Eken, Üyelerimiz Adına Konuşmaya Devam Edeceğiz

Eken, Üyelerimiz Adına Konuşmaya Devam Edeceğiz

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Temmuz-Ağustos ayı Birleştirilmiş Meclis Toplantısı gerçekleştirildi.
Meclis Başkanı Çetin Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Haziran ayı karar özetlerinin okunmasının ardından mizan ve masraf listeleri görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi.
Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Yönetim Kurulu çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.
Ülkemizde yaşanan felaketlere değinen Başkan Mustafa Eken, “Yaşanan orman yangınları ve sel felaketleri bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Felaketlerde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Millet olarak yaralarımızı hep birlikte saracağız inşallah” dedi.
STSO tarafından düzenlenen Hızlı Tren Çalıştay sonuç bildirgesi kitabının dağıtımının yapıldığını ifade ederek, “Çalıştayımızı başarılı bir şekilde sonuçlandırdık. Emeği geçen, katılan, emek veren meclis üyemiz, yönetim kurulu üyemiz, oda personelimiz, öğretim görevlilerimiz hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gerçekten zor bir iş yaptık. Mart ayında bir araya geldik. Ağustos ayında bunun toplantısını yaptık. Stratejik plan 132 adet var. Bunlarında hazırlanması için bir çalışma yapıldı ve bunlarında önerilerinde yazılması gerekiyordu. Tabiri caizse ödev var, burada ödevi çıkardık. Bu ödevi başta Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız olmak üzere ilçelerimize, kaymakamlıklarımıza, belediyelerimize, Sivas’taki ilgili paydaşlarımıza, illerdeki ilgili paydaşlarımıza, milletvekillerimize, çevre odalarımıza tek tek bu kitap dağıtılıyor. Tren geldikten sonra hata kabul etmez. İnsanlar artık bunu benimsemişken, çalışmalar yaparken, kurumların buna duyarsız kalması mümkün değil. Bu sadece Sivas Ticaret ve Sanayi Odamızı ilgilendirmiyor. Bütün Sivas’ı ilgilendiriyor. Sivas’a her anlamda yüzbinlerce insan gelecek. Göç veren değil göç alan bir il olmamız gerekiyor. Yönetim Kurulu Üyelerimizde tren garına gittik. Bölge müdürümüzle Tren Gar’ını komple gezdik. Ne yaptılar bakalım hakikaten var mı gar yapılmış mı doğru mu? 4 Eylül’e yetişir mi? Gerçekten gördük ki 4 Eylül’de bir aksilik olmazsa gar hazır. Sivas Gar’ına trenin gelebileceğini gördük. Arkadaşlarımızla beraber Ankara’ya trenle gider, trenle geliriz” şeklinde konuştu.
Sivas TSO’nun Bankalar Caddesi’nde bulunan bina için ORAN Kalkınma Ajansına Cazibe Merkezleri kapsamında yazılan projenin onaylanmadığını belirten Başkan Eken, “Sivas’tan gönderilen 4 projede onaylanmamış. Bu durum bizi üzdü. Sivas olarak Türkiye’ye örnek bir proje yapacaktık. Binamızı eğitim yuvası yapacak, yatırımcılarımıza, melek yatırımcı bulacak ve bunlara eğitimler verecektik. Bazı arkadaşlar diyor burada Sivas Ticaret ve Sanayi Odası farklı şeyler yapsın, vizyonel şeyler yapsın diye. Vizyonel bir projeyi yapacaktık. Oran Kalkınma Ajansı Cazibe Merkezleri kapsamında yazılan bir projeydi. Sivas’tan 4 proje gönderildi. Ancak hiçbirine onay verilmemiş, dördüne de ret vermişler. Tabi binamız yıkıldı, ruhsatı Anıtlar Kurulundan onayı aldık. Ruhsat şuan çıkmak üzere. 8.ay sonunda 9.ayda inşaat başlamış olsun ki kabasını bitirelim. Fikirlerin hepsine açığız. Sivas’ın malı, hakkıyla helaliyle güzel bir projeyi Sivas’a kazandıralım” ifadelerini kullandı.
Üyelerle bir araya gelerek sorun, sıkıntı ve talepleri dinlediklerini vurgulayan Başkan Eken, şunları kaydetti; “Sürekli üyelerimizle bir araya geliyoruz. Yemek Sanayicileri Federasyonu’nun düzenlediği bir çalıştay vardı oraya katıldık sonra dernek açılışını gerçekleştirdik. Hizmet sektöründe, yemek sektöründe yaşanan sorunları, hizmet sektörünün sesini Türkiye’ye duydurduk. Tüm sektörlerin sorun ve sıkıntılarını gündeme getireceğiz. Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizim görevimiz bu değil mi? Sektördeki arkadaşlarımızın sıkıntılarını dile getireceğiz. Konuşmazsak bu işin vebali ödeyemezsiniz. Ya da buraya seçilmeyeceğiz. Seçileceksek zaten peşine düşeceğiz. Hızlı trenin peşine düştüğümüz gibi, Sivas’ın 6. Bölge Teşvik kapsamına alınmasının peşine düştüğümüz gibi her şeyin peşine düşeceğiz. Tüm sektörlerimizin olduğu gibi hizmet sektörünün de yanındayız, arkasındayız.”
Kazakistan’da Dış Ticaret Ofisi’nin 20 Eylül’de açılacağını dile getiren Başkan Eken, “20 Eylül Kazakistan Alamatı’da işadamlarımızla birlikte Dış ticaret Ofisimizi açacağız. 20 Eylül’de gidiş 24 Eylül’de dönüş 4 günlük bir program olacak. Sivas’ta üretilen ürünleri orada inşallah Kazakistan’da tanıtacağız. Bir diğer programımız da 20-23 Ekim tarihleri arası Antalya Yörex Fuarı. Orada da yine ilimizi tanıtacağız” dedi.

Sivas Haber

Okumaya Devam Et

Hisse Piyasası

Advertisement

Popüler Haberler

Copyright © 2021 Ekonomi Sivas. All rights reserved. Contact: news@ekonomisivas.com