Takip Et (:

Ekonomi

ESTAŞ, İlave Fabrikasının Temeli Atıldı

ESTAŞ, İlave Fabrikasının Temeli Atıldı

Türkiye‘nin ilk ve en büyük kam mili üretim tesisi olan, yurt içi ve dışında 16 araç üreticisine satış yapan, 46 ülkenin yedek parça piyasasına kam mili ihraç eden ESTAŞ, kam mili alanında üretimini daha da artırmak için ilave fabrikasının temel atma törenini gerçekleştirdi.
Üreten ve gelişen Sivas, her geçen gün yeni yapılan yatırımlarla istihdama ve ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyor. Dünyaca tanınan markaların ağır vasıta araçları, otomobil, lokomotif ve gemi jeneratör motorları için eksantrik mili üreterek, ABD, Fransa, Almanya’nın da aralarında bulunduğu 40’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren ESTAŞ, büyümeye devam ediyor.
112 bin metrekare alanda “Talaşlı imalat, döküm, ARGE, medikal” sektöründe bin 100 personel ile hizmet veren ESTAŞ, 10 bin metrekare açık alan üzerinde, 2 bin 850 metrekare kapalı alanda kam mili üretimi için kapasite artırımına yönelik ek fabrikanın yapımına başladı. Fabrikada 50 kişiye istihdam sağlanacak. Daha önce temeli atılan ve kısa sürede üretime başlayacak olan eldiven fabrikası ve bugün temeli atılan kam mili üretimi için yapılacak olan ek fabrikanın da inşaat çalışmaları tamamlandıktan sonra ESTAŞ bünyesinde bin 250 kişiye istihdam sağlanmış olacak.

İsmail Timuçin: Üretim Kapasitemizi Arttıracağız

Törenin açılış konuşmasını yapan ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin, 5’inci fabrikanın temelini attıklarını hatırlatarak, “5 temelden 2’si şuan seri üretim yapmakta. Yaklaşık 300 personelimiz bu fabrikalarda çalışmakta. Diğeri yüzde 90 tamamladı. İnşallah birkaç aya hizmete girecek. 1 ay önce temelini attığımız fabrikanın da inşaatın yüzde 25’e ulaştı. Burayı da çok hızlı bir şekilde bitirmeyi arzu ediyoruz. Üretim kapasitemizi arttıracağız. Yaklaşık 50 kişiyi yeni tesisimizde istihdam etmeyi düşünüyoruz. İşbaşı Eğitim Programlarımız da devam ediyor. 66 kişiden başarılı olanları ağustos ayı içerisinde iş başı yaptıracağız.” dedi.

Mustafa Eken: Sivas’ta Güzel Şeyler Olacak

TSO Başkanı Mustafa Eken de ESTAŞ’ı tebrik ederek, “Demirağ Organize Sanayi Bölgemizle birlikte Sivas’ta fabrika sayımız daha da artacak. Sivas’ta güzel şeyler olacak. Bunu da birlik ve beraberlik içinde yapacağız. Sivas’ı hak ettiği yere getireceğiz. 1. OSB çalışıyor, yönetimi çalışıyor, Sivas’ın idarecileri çalışıyor. Kimse merak etmesin.” ifadelerini kullandı.

Hilmi Bilgin: Ülkemizin ve Sivas’ın Geleceğine Güveniyoruz

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, ESTAŞ’ta bir başarı hikayesinin olduğunu belirterek, “İstenildiği zaman, iyi organize olup, iyi yönetildiği zaman ne yapılacağını görüyoruz. Bize düşen ise şehre değer kanatanlara değer vermektir. Bugün de burada olmamız bunu gösteriyor. Toplam bin 250 kişiye iş imkânı sağlayan, şehrimize istihdam sağlayan ve ülkemizin ihracatına katkı sağlayan ESTAŞ, inşallah önümüzde ki süreçte de aynı anlayışla temel atma törenlerine devam eder. Ülkemizin ve Sivas’ın geleceğine güveniyoruz. Sivas’ın daha da ileri gideceğine inanıyorum. Yeni fabrika hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Salih Ayhan: Üretim ve İstihdamda Biz de Varız

Vali Salih Ayhan da yaptığı konuşmada; ESTAŞ’ın Sivas’ın marka değerlerinden biri olduğunu söyledi. ESTAŞ’ın gerek yeni sektörlerde yaptığı yatırımlarla gerekse mevcut sektöründe gerçekleştirdiği ilave yatırımlarla Sivas’ın üretim ve istihdamına katkı sağlamaya devam ettiğini ifade ederek, “Yakın zamanda ESTAŞ Eldiven Fabrikası’nın temelini atmıştık. Bugün ise ESTAŞ’ın dünya genelinde bir marka olduğu kam mili alanında ilave fabrikasının temel atma töreni için tekrar bir aradayız. Dünya genelinde salgına bağlı çok ciddi bir ekonomik daralma olduğunu görüyoruz. Ülke olarak bu krizi üretim ve istihdamdan taviz vermeyen bir anlayış ile fırsata çevirmek için önemli bir mücadele veriyoruz. Sadece salgın döneminde ilimizde temel attığımız ve üretime geçen fabrikalarımızı gördüğümüzde Sivas olarak üretim ve istihdamda biz de varız diyoruz.” diye konuştu.
2019 yılında başlatılan Cumhuriyet’in 100. Yılına Doğru ‘100 Üretim ve İstihdam Kapısı’ hedefine her geçen gün bir adım daha yaklaştıklarının altını çizen Vali Ayhan, “İlimiz özelinde Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2023’e kadar şehrimize 100 Üretim ve İstihdam Kapısı kazandırma yönünde koyduğumuz hedefe her geçen gün bir adım daha yaklaşıyoruz. Özellikle ilimizdeki mevcut yatırımcıların ilave yatırımlarla üretim ve istihdamını genişletmesini çok önemsediğimizi ifade etmem gerekiyor. Bu, ilimizin yatırım potansiyeli açısından çok önemli bir gösterge. Bizle fikir ve hedef birlikteliği yapan yatırımcılarımızın tümüne bir kez daha teşekkür ediyor. ESTAŞ’ımızın ilave fabrikasının ilimize şimdiden hayırlar getirmesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Vali Ayhan ve beraberindekiler dualar eşliğinde yeni fabrikanın temelini attı.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

STSO İstişare toplantısı düzenledi

STSO İstişare toplantısı düzenledi


Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Kangal ilçesinde bulunan üyelere yönelik istişare toplantısı düzenledi.
Sivas’ ın Kangal ilçesinde bulunan Balıklı Kaplıcada düzenlenen programa Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Meclis Başkanı Çetin Yıldırım, yönetim kurulu ve meclis üyeleriyle ilçede faaliyet gösteren üyeler katıldı.
Başkan Mustafa Eken, 3 yıllık görev süresince yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Söz verdiğimiz gibi ilçelerimize seçimden seçime değil sık sık ziyaretler gerçekleştirerek sizlerin sorun ve sıkıntılarını dinleyerek çözüm üretiyoruz. Göreve başladıktan sonra odanın teknolojik altyapısına yönelik çalışmalara önem verdik. Kangal ilçemize ve üyelerimize yapmış olduğumuz ziyarette hem hasret gidermek hem de 3 yıllık dönemde neler yaptık, Kangallı üyelerimiz bizleri seçti gönderdi ama layık olduk mu? Kangal’a ilimize sahip çıktık mı? Bunları anlatalım istedik. 3 yıl 1 ay oldu biz göreve geleli. Odamızın tüm teknolojik altyapısını, bilgisayar sistemini, web sitesini kısaca sizlere en iyi hizmeti verecek tüm altyapıyı değiştirdik. Odamızın arşivinde bir üyemizin evrakı lazım olduğunda personelimiz inip saatlerce evrak arıyor. E-Arşivi hayata geçirdik. Odamızın tüm arşivini dijitale dönüştürdük. 250 Bin dosya dijitale aktarıldı. Odamız 5. katında bulunan restoranı komple yenileyerek Sivas’ımıza, Odamıza yakışır çok amaçlı salon yaptık. Tüm sektörlerin temsilcileri ile bir araya geliyoruz. Akaryakıtçılardan, sigortacılara, giyimden sağlık sektörüne medikalcilere kadar herkesle bir araya gelerek istişareler yapıyoruz, sorun ve sıkıntıları dinliyor ve ilgili yerlere ulaştırıyoruz. Sizlerin, seçtiğiniz üyelerin başkanın yaptığı çalışmaları sorgulamanız lazım. Seçim zamanı gelip oy istiyoruz sizlerde veriyorsunuz ama sorgulamıyorsunuz. Seçtiğiniz meclis üyelerine başkana hesap soracaksınız. Seçtik biz seni Kangal için Sivas için ne yaptın diye sorgulayın. Hiç bir şey yapmamışsa onlara bir daha oy vermeyin” dedi.

“Odamıza ait olmak üzere yeni fuar alanını yapacağız”

Başkan Eken, Kongre Fuar Alanı yapmak için Özel İdareden 49 yıllığına kiralanan alanı Bilim ve Teknoloji Üniversitesine devrettiklerini belirterek, “7 yılda yaklaşık bu alan kira bedeli ve güvenlik gideri olarak 4 Milyon lira harcanmış. Biz göreve geldiğimizin ilk yılında ya bu alana fuar alanı yapacağız yada bırakacağız dedik. İlk yıl Bilim ve Teknoloji Üniversitesi açılacak ve yer sıkıntısı vardı. Buraya talip oldular. Bu alan içerisinde 10 Milyon lira TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından her ilde olduğu gibi ilimize de yapmıştı. Bu okulu da Başkanımızla görüşecek BTÜ’ye devrettik. Fuar alanından vazgeçtik mi? Hayır söz verdik. Sivasspor tesisleri civarında Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin bize tahsis yapacak. Odamıza ait olmak üzere yeni fuar alanını yapacağız” dedi.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

STSO ile STB Kangal’da Temsilcilik Açtı

STSO ile STB Kangal’da Temsilcilik Açtı


Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ile Sivas Ticaret Borsası (STB) Sivas’ın Kangal ilçesinde temsilcilik açtı. Başkan Mustafa Eken, ilçede bulunan üyelerin talep ve sıkıntılarını burada dinleyeceklerini söyledi.
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ile Sivas Ticaret Borsası (STB) Kangal ilçesinde temsilcilik açılışı gerçekleştirdi. Sivas’ın Kangal ilçesi Ziraat Odasında gerçekleştirilen açılış programına Vali Salih Ayhan, Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Sivas TSO Meclis Başkanı Çetin Yıldırım, yönetim kurulu ve meclis üyeleri, ilçe protokolü ve üyeler katıldı. Okunan duaların ardından temsilcilik açılışı yapıldı. Sivas TSO yönetim kurulu üyesi ve Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken’e, Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu’na ve Sivas TSO Meclis Başkanı Çetin Yıldırım’a günün anısına plaket takdim etti.

Kangal’da En İyi Hizmete Layık

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken burada yaptığı açıklamada “Kangal bütün ilçemizin olduğu gibi en iyi hizmete layık. Bu anlamda Odamıza gelmeden burada işlemlerini halletmeleri için daha kısa ve kolay bir şekilde halletmeleri şubemizi açıyoruz. Aynı zamanda Yönetim Kurulu üyemiz olan Kangal Ziraat Odası Başkanımız Basri Çoban Bey, hiçbir ücret talep etmeden bize bir yer tahsis etti. Temsilciliğimizde çalışacak personeli de biz Borsamızla finanse edeceğiz. Kangal’daki üyelerimizin sıkıntılarını, taleplerini buradan alacağız. Biz Ticaret ve Sanayi Odası olarak gerçekten bütün ilçelerimizde ve İlimizde üyelerimize en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz. Sayın Valimize de sizlerin adına teşekkür ediyorum. Programımıza katıldılar. Her zaman her yerde olan bir Valimiz, hemşehriniz olan iyi bir belediye başkanımız var. Hepimiz sizlere hizmet etmek için buradayız. Açacağımız temsilciliğimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyor, Rabbim birlik ve beraberlik içerisinde güzel işler yapmayı bize nasip etsin” dedi.
Vali Salih Ayhan ise, “Ticaret erbaplarımızla Kangal’da birlikteyiz. Hem Ticaret ve Sanayi Odamızla hem de Ticaret Borsamızla işbirliği içerisinde çalışmaya devam ediyoruz. Burada bulunan iş insanlarının işlemleri için Sivas’a giderek zaman kaybı yaşamaması adına temsilcilik açmak ileri görüşlülük ve vizyonel bir bakış açısının ürünüdür. Kendilerine teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Burada güçlü yapılara sahip odalarımız, üyelerine daha nitelikli hizmet sunacaklar. Hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Serbest Piyasada Döviz Fiyatları

Serbest Piyasada Döviz Fiyatları


Dolar 8,5460 liradan, euro ise 10,37 liradan güne başladı.
İstanbul Kapalıçarşı‘da 8,5440 liradan alınan dolar 8,5460 liradan, 10,3680 liradan alınan euro ise 10,37 liradan satılıyor. Son kapanışta dolar 8,55 liradan, euro ise 10,36 liradan satılmıştı.

Okumaya Devam Et

Hisse Piyasası

Advertisement

Popüler Haberler

Copyright © 2021 Ekonomi Sivas. All rights reserved. Contact: news@ekonomisivas.com