Takip Et (:

Genel

Otomotivde teknoloji savaşları

Dünya otomotiv sektörü, yaşanan teknolojik dönüşüm ile birlikte daha fazla şirketin bir araya gelerek projeler yaratmasına olanak tanımaya başladı. Google, Apple, Foxconn gibi firmalar otomotivin geleceği için çalışıyor. Ford, Google ile bir anlaşma imzaladı. Son günlerde gündeme gelen Apple Car projesinde ise Hyundai ve Kia ile yapılan görüşmelerin askıya alındığı açıklandı. 6 farklı otomotiv firmasının bu proje için görüşmelerde olduğu söyleniyor. Otomotiv sektörünü sarsan ‘çip krizi’ ise büyümeye devam ediyor. Son olarak Stellantis de üretime ara verdi.

GLOBAL çapta elektrikli ve otonom teknolojilerin getirdiği dönüşüm, mobilite anlayışını da değiştirmeye başladı. Bununla birlikte yalnızca otomotiv firmaları değil, teknoloji firmaları da oyuna dahil olmuş durumda. Apple, Google, Foxconn gibi dünya devi firmalar otomotiv sektörüne, “Ortaklık” veya “İşbirliği” şeklinde adım atarken, dev otomotiv firmaları da adeta teknoloji şirketlerine evrilmeye başladı. Mobilitenin yalnızca otomotivle sınırlı kalmayacak olduğunu düşünen otomotiv üreticileri rotayı mobilitenin her alanına dokunacak teknolojilere çevirdiler. Tesla gibi teknolojiyi odağında tutan yeni markalar, konvensiyonel otomotiv firmalarını sollamayı başarırken, bu dönemde otomotiv-teknoloji ortaklıkları da sıkça gündeme gelmeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde, Google ile bir ortaklık anlaşması imzaladığını açıklayan Ford Motor Company, bu hamle ile birlikte önemli teknoloji adımlarından bir tanesini atmış oldu.

22 MİLYAR DOLAR

Şirketten yapılan yeni açıklamada ise 5 yıl içerisinde elektrifikasyon dönüşümü için toplamda 22 milyar dolarlık yatırım yapılacağı vurgulandı. Türkiye’de Otosan fabrikalarında üretilecek olan yeni elektrikli e-Transit modeli, fabrika dönüşümü ve batarya montaj fabrikası yatırımları ile birlikte yeni yatırımlar da gündemde. Ford CEO’su Jim Farley yaptığı açıklamada, “Pil kapasiteleri ve artan maliyetlerle ilgili kısıtlamaları ortadan kaldırarak planlarımıza hız kazandırıyoruz. Ürün gamımıza yeni elektrikli araçlarlar ekliyoruz” dedi.

ÇİP KRİZİ STELLANTİS’İ DE VURDU

2020 yılı sonundan beri gündemde olan ve geçtğimiz hafta içerisinde yeni bir boyut kazanan yarı iletken çip krizi otomotiv sektörüne sert darbeler indirmeye de devam ediyor. Teknoloji sektöründe artan talebe yetişmeye çalışan çip üreticileri otomotiv sektörüne yetişmekte zorlanırken, son olarak yeni birleşen Stellantis (FCA-PSA) Grubu çip krizinden nasibini aldı. Stellantis, İtalya’nın güneyinde Melfi’deki fabrikasında üretimi durdurdu. Bunun temel nedeni olarak ise yarı iletken çiplerin tedarik sıkıntısı gösterilirken, Stellantis’in açıklamasında çip krizine ek, talep dalgalanmaları ve koronavirüs salgını da nedenler arasında sıralandı. Jeep Compass, Renegade ve Fiat 500X üretiminin yapıldığı Melfi fabrikasında duran üretim ile 7 binin üzerinde çalışan pazartesi gününden itibaren bir hafta süreyle zorunlu tatil yapacak.

Otomotivde teknoloji savaşları

‘GİZLİLİK İHLAL EDİLDİ APPLE ASKIYA ALDI’

GEÇTİĞİMİZ aylarda en çok konuşulan konulardan bir tanesi de Apple’ın yıllar önce gündeme gelen ancak hayata geçiremediği Apple Car projesiydi. Koreli üretici Hyundai, Apple ile görüşmelere başladıklarını ve Apple’ın ICar adı verilen otonom elektrikli otomobilini ortak üreteceklerini açıklamasının ardından Apple’ın yeni otomobili için 36 milyar dolarlık bir yatırım yapacağı ve Kia ile birlikte üretimi gerçekleştireceği belirtilmişti. Raporda ayrıca, otomobilin 2024 yılında Georgia (ABD) fabrikasında inşa edileceği vurgulanmıştı. Ancak hafta sonunda Bloomberg’in verdiği bilgilere göre, bu açıklama ardından yaşanan gelişmeler ışığında Apple’ın Koreli otomotiv üreticileri ile olan görüşmeleri askıya aldığı bildirildi. Askıya alma sebebi olarak ise Apple’ın bu projeyi gizlilik altında yürütmek istemesi ancak buna karşın Koreli üreticinin gizliliği bozarak açıklama yapması gösteriliyor. Apple’ın proje için Hyundai ve Kia’nın yanında toplamda 6 farklı üretici ile halen görüşme halinde olduğu da gelen bilgiler arasında yer alıyor. 

Otomotivde teknoloji savaşları

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

STSO İstişare toplantısı düzenledi

STSO İstişare toplantısı düzenledi


Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Kangal ilçesinde bulunan üyelere yönelik istişare toplantısı düzenledi.
Sivas’ ın Kangal ilçesinde bulunan Balıklı Kaplıcada düzenlenen programa Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Meclis Başkanı Çetin Yıldırım, yönetim kurulu ve meclis üyeleriyle ilçede faaliyet gösteren üyeler katıldı.
Başkan Mustafa Eken, 3 yıllık görev süresince yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Söz verdiğimiz gibi ilçelerimize seçimden seçime değil sık sık ziyaretler gerçekleştirerek sizlerin sorun ve sıkıntılarını dinleyerek çözüm üretiyoruz. Göreve başladıktan sonra odanın teknolojik altyapısına yönelik çalışmalara önem verdik. Kangal ilçemize ve üyelerimize yapmış olduğumuz ziyarette hem hasret gidermek hem de 3 yıllık dönemde neler yaptık, Kangallı üyelerimiz bizleri seçti gönderdi ama layık olduk mu? Kangal’a ilimize sahip çıktık mı? Bunları anlatalım istedik. 3 yıl 1 ay oldu biz göreve geleli. Odamızın tüm teknolojik altyapısını, bilgisayar sistemini, web sitesini kısaca sizlere en iyi hizmeti verecek tüm altyapıyı değiştirdik. Odamızın arşivinde bir üyemizin evrakı lazım olduğunda personelimiz inip saatlerce evrak arıyor. E-Arşivi hayata geçirdik. Odamızın tüm arşivini dijitale dönüştürdük. 250 Bin dosya dijitale aktarıldı. Odamız 5. katında bulunan restoranı komple yenileyerek Sivas’ımıza, Odamıza yakışır çok amaçlı salon yaptık. Tüm sektörlerin temsilcileri ile bir araya geliyoruz. Akaryakıtçılardan, sigortacılara, giyimden sağlık sektörüne medikalcilere kadar herkesle bir araya gelerek istişareler yapıyoruz, sorun ve sıkıntıları dinliyor ve ilgili yerlere ulaştırıyoruz. Sizlerin, seçtiğiniz üyelerin başkanın yaptığı çalışmaları sorgulamanız lazım. Seçim zamanı gelip oy istiyoruz sizlerde veriyorsunuz ama sorgulamıyorsunuz. Seçtiğiniz meclis üyelerine başkana hesap soracaksınız. Seçtik biz seni Kangal için Sivas için ne yaptın diye sorgulayın. Hiç bir şey yapmamışsa onlara bir daha oy vermeyin” dedi.

“Odamıza ait olmak üzere yeni fuar alanını yapacağız”

Başkan Eken, Kongre Fuar Alanı yapmak için Özel İdareden 49 yıllığına kiralanan alanı Bilim ve Teknoloji Üniversitesine devrettiklerini belirterek, “7 yılda yaklaşık bu alan kira bedeli ve güvenlik gideri olarak 4 Milyon lira harcanmış. Biz göreve geldiğimizin ilk yılında ya bu alana fuar alanı yapacağız yada bırakacağız dedik. İlk yıl Bilim ve Teknoloji Üniversitesi açılacak ve yer sıkıntısı vardı. Buraya talip oldular. Bu alan içerisinde 10 Milyon lira TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından her ilde olduğu gibi ilimize de yapmıştı. Bu okulu da Başkanımızla görüşecek BTÜ’ye devrettik. Fuar alanından vazgeçtik mi? Hayır söz verdik. Sivasspor tesisleri civarında Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin bize tahsis yapacak. Odamıza ait olmak üzere yeni fuar alanını yapacağız” dedi.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

STSO ile STB Kangal’da Temsilcilik Açtı

STSO ile STB Kangal’da Temsilcilik Açtı


Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ile Sivas Ticaret Borsası (STB) Sivas’ın Kangal ilçesinde temsilcilik açtı. Başkan Mustafa Eken, ilçede bulunan üyelerin talep ve sıkıntılarını burada dinleyeceklerini söyledi.
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ile Sivas Ticaret Borsası (STB) Kangal ilçesinde temsilcilik açılışı gerçekleştirdi. Sivas’ın Kangal ilçesi Ziraat Odasında gerçekleştirilen açılış programına Vali Salih Ayhan, Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Sivas TSO Meclis Başkanı Çetin Yıldırım, yönetim kurulu ve meclis üyeleri, ilçe protokolü ve üyeler katıldı. Okunan duaların ardından temsilcilik açılışı yapıldı. Sivas TSO yönetim kurulu üyesi ve Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken’e, Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu’na ve Sivas TSO Meclis Başkanı Çetin Yıldırım’a günün anısına plaket takdim etti.

Kangal’da En İyi Hizmete Layık

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken burada yaptığı açıklamada “Kangal bütün ilçemizin olduğu gibi en iyi hizmete layık. Bu anlamda Odamıza gelmeden burada işlemlerini halletmeleri için daha kısa ve kolay bir şekilde halletmeleri şubemizi açıyoruz. Aynı zamanda Yönetim Kurulu üyemiz olan Kangal Ziraat Odası Başkanımız Basri Çoban Bey, hiçbir ücret talep etmeden bize bir yer tahsis etti. Temsilciliğimizde çalışacak personeli de biz Borsamızla finanse edeceğiz. Kangal’daki üyelerimizin sıkıntılarını, taleplerini buradan alacağız. Biz Ticaret ve Sanayi Odası olarak gerçekten bütün ilçelerimizde ve İlimizde üyelerimize en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz. Sayın Valimize de sizlerin adına teşekkür ediyorum. Programımıza katıldılar. Her zaman her yerde olan bir Valimiz, hemşehriniz olan iyi bir belediye başkanımız var. Hepimiz sizlere hizmet etmek için buradayız. Açacağımız temsilciliğimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyor, Rabbim birlik ve beraberlik içerisinde güzel işler yapmayı bize nasip etsin” dedi.
Vali Salih Ayhan ise, “Ticaret erbaplarımızla Kangal’da birlikteyiz. Hem Ticaret ve Sanayi Odamızla hem de Ticaret Borsamızla işbirliği içerisinde çalışmaya devam ediyoruz. Burada bulunan iş insanlarının işlemleri için Sivas’a giderek zaman kaybı yaşamaması adına temsilcilik açmak ileri görüşlülük ve vizyonel bir bakış açısının ürünüdür. Kendilerine teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Burada güçlü yapılara sahip odalarımız, üyelerine daha nitelikli hizmet sunacaklar. Hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Serbest Piyasada Döviz Fiyatları

Serbest Piyasada Döviz Fiyatları


Dolar 8,5460 liradan, euro ise 10,37 liradan güne başladı.
İstanbul Kapalıçarşı‘da 8,5440 liradan alınan dolar 8,5460 liradan, 10,3680 liradan alınan euro ise 10,37 liradan satılıyor. Son kapanışta dolar 8,55 liradan, euro ise 10,36 liradan satılmıştı.

Okumaya Devam Et

Hisse Piyasası

Advertisement

Popüler Haberler

Copyright © 2021 Ekonomi Sivas. All rights reserved. Contact: news@ekonomisivas.com