Takip Et (:

Ekonomi

Sivas OSB Dünyaya Açılıyor

Sivas İhracat Vizyonu Sunumu ve İlk Yurt Dışı Ofisi ‘Kazakistan Almatı’ Tanıtım Toplantısı, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sivas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) İnovasyon Merkezi İhracat Ofisi İhracat Uzmanı Muhammet Coşkun’un yaptığı sunum ile başlayan toplantıda konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Kazakistan’dan başlamak üzere 3 bölgeye yurt dışı ofisi kurulacağını söyledi. TSO Başkanı Eken “İç Anadolu Bölgesinde böyle bir uygulama yok. İlk Sivas’tan başlıyor. Sivas’ta sanayicilerimiz bizim için çok kıymetli. Şimdiye kadar sahip çıkıyorduk, ama bundan sonra daha fazla sahip çıkacağız. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu bir sanayici gibi çalışıyor. Biz cesaret bulduk yaptık. Sizin de cesaretli olduğunuzu biliyoruz. Sizlerinde bu projeye sahip çıkmasını istiyoruz.” dedi.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise göreve geldiği günden itibaren ortak akıl ve istişare kavramlarını çok kullandıklarını belirterek “Biz bu işe girerken risk aldık. Risk almadan bu dünyada, bu ülkede hiçbir şey olmuyor. Hepimiz bu ülke için risk almamız gerekiyor, irade ortaya koymamız gerekiyor. Bugün risk alarak bir fidan dikiyoruz, bu fidan el birliğiyle zamanla çınar olacaktır. Sivas’ın ufku açık girişimcilerine güvenerek böyle bir yola girdik. Sabırlı olursak, gerekli desteği verirsek amacımıza ulaşmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Sivas, Bu Projeyle Kabuğunu Kıracak

Çok güzel ve hayırlı bir iş için yola çıktıklarını ifade ederek sözlerine başlayan Vali Salih Ayhan ise “Sivas bu projeyle kabuğunu kıracak. Örnek gösterilecek bir il olacağını çok net söyleyebilirim. Farklı olmak, özgün olmak, yaratıcı olmak lazım. Sivas 1. OSB’nin artık kabuğunu kırması lazım. Geleneksel üretim ve pazarlama yöntemlerinden artık sıyrılması lazım. 2018’in Aralık ayında yaptığımız çalıştayda çıkan sonuçları ilmek ilmek süzdük. Oradan bütün sektörler bazında neler yapılabilir, makul olan, mantıklı olan her alana da girdik tabiri caizse. Bu proje geldiğinde bunu araştırdık ve bazı illerde lokal kurulduğunu gördük. Biz de bir proje hazırladık ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza sunduk. ORAN Kalkınma Ajansımızın bünyesinde yaklaşık 6 milyonluk bir kaynak aldık. Bir fikir üretildi, o fikir sahiplenildi ve o fikir ete kemiğe büründü. Bizim herhangi bir kurumdan çıkmış bir kaynak değil.” diye konuştu.

Hedefimiz; Sivas Sanayisinin, Dünya Pazarında Hak Ettiği Yerini Bulabilmesi

İhracat yapmanın bazen firmalar açısından çekinilen, cesaret edilemeyen bir alan olabildiğini ifade eden Vali Salih Ayhan, “Bu durumda firmalarımız nitelikli ürünler yetiştirse dahi dış piyasalara açılamıyor. Elbette ihracat açısından sürekli kendini geliştiren firmalarımız da mevcut. Bizler ülkemizin ihracat vizyonu ışığında, firmalarımızın beklentileri, ürün çeşitliliğimiz, mevcut ve olası pazarlarımız doğrultusunda şehrimiz için bir ihracat vizyonu belirlemek için bir adım attık.” dedi.

3 Ülkede Tanıtım Ofisi Açılacak

2021 yılı sonuna kadar 3 ülkede tanıtım ofislerinin açılacağını kaydeden Vali Salih Ayhan, “Daha çok ihracat, daha çok ihracatçıyla mümkün anlayışıyla, bir stratejik plan belirledik. Stratejik olarak seçtiğimiz 3 ülkede, 2021 yılı sonuna kadar 3 showroom/tanıtım ofisi açacağız. Bu ülkelerden ilki Kazakistan, ikincisi Kenya ve üçüncüsü Cezayir. Buralardan elde ettiğimiz tecrübelerle en kısa zamanda Avrupa’ya açılmak hedefimiz. Showroom/ tanıtım ofislerinde, Sivas’taki üreticilerimiz ürettiği güzide ürünlerin en etkili şekilde tanıtım ve pazarlamasını yapacağız. Her sene, hem girdiğimiz ülke hem de açtığımız tanıtım ofis sayısını arttırarak Sivas’ımızın tüm dünyaya açılmasında önderlik yapacağız.” ifadelerini kullandı.

İstihdamın Artacağına İnanıyoruz

Birçok alanda avantajlı konumda bulunan Sivas’ın kendine güveninin tam olduğunu ifade eden Vali Salih Ayhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Müteşebbislerimiz, şehrimize yatırım yapmakta kararlı. İhracata dayalı ve yüksek katma değerli ürün üretimi yapan firmalarımızın sayısı arttıkça Sivas’ın her yerinde istihdamın da artacağına, bölge ve ülke ekonomimizin kalkınmasına büyük bir katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Hedef birlikteliği olmadan bu süreci yönetmemiz zor. Şimdiye kadar yaptığımız tüm çalışmalara Sivas sanayicileri olarak destek oldunuz, bu projemize de destek olacağınıza inanıyorum.”

Toplantıya, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Algın, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Sivas’ı Hızlı Tren’e Hazırlamak İçin Koşturuyor

Sivas’ı Hızlı Tren’e Hazırlamak İçin Koşturuyor

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) tarafından düzenlenen ‘Geleceğe Hızlı yolculuk; Hızlı Tren Çalıştayı’nın sonuç raporları kitapçığının dağıtımı devam ediyor.
Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i ziyaret ederek kitapçıklardan takdim etti.
Başkan Mustafa Eken, Hızlı Tren Çalıştayının geniş katılımlı olarak tamamlandığını ve süreçte verdikleri desteklerden ötürü Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e teşekkür etti.
Başkan Eken, kitapçığı ilk olarak Vali Salih Ayhan’a takdim ederek konu başlıkları üzerine istişare ettiklerini dile getirerek, “YHT Çalıştay raporunda 132 adet stratejik plan ve 72 adet öne çıkan madde yer alıyor. Valiliğimize bağlı olan kurumların, belediyemizin ve tüm STK’larımızın, şehrin çıkardığı ödevi çalışmaya davet ediyorum. İnşallah tren gelmeden önce hazırlıklarımız Sivas adına iyi olacak. Mükemmel olacak. Profesyonel bir şekilde hızlı treni karşılayacağımıza inancımız tamdır. Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza her konuda verdiği desteklerden ve hızlı tren çalıştayı ile ilgili vermiş oldukları destek ve katkılardan ötürü teşekkür ediyorum. Çalıştayımız hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Vali Salih Ayhan ise çalıştay ve nezaketinden dolayı Başkan Mustafa Eken’e teşekkür ederek, “Hazırlıklı olmak lazım. Ön görüp ön almak lazım. Dolayısı ile yüksek hızlı tren Sivas’ta oluşturacağı ekolojiyi, o ekonomik sirkülasyonu, hizmet sektöründeki değişimi önceden görebilmek ona göre konumlanmak lazım. Güzel bir söz vardır; eylemsiz vizyon boş bir hayaldir. Vizyonsuz eylemde zaman kaybıdır. Ama vizyona dayanan eylem ise yani ikisini örtüştürdüğü zaman mükemmel bir sonuç elde edilir. Yani ilde değişir dünyada değişir. Dolayısı ile hem vizyon ortaya koyacağız, hem de o vizyonu eyleme dönüştüreceğiz. Dolayısı ile bu çalıştayın özü de budur. Daha önce buna örnek çalıştaylar yapıldı ancak Sivas Ticaret ve Sanayi Odasının yapması işin sahipliği açısından çok daha önemlidir. Bu konuda hazırlıklı oldukları için arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bende keyifle okuyup, bize düşen ne varsa alıp tabiri caizse ödevimizi alıp gereğini yapacağız. Beyin fırtınası önemli, tabandaki düşünceleri almak önemli, onu da kurumların rotasını belirlemek açısından da anlamlıdır. Ben emek veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bu uzun bir emektir. Arka planda büyük bir ekip işi var, gayret var, alın teri var, emek var. Alın teri ve akıl teri akıtan başta Başkanımız olmak üzere tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Geliyor gelmekte olan, yüksek hızlı tren için anlamlı bir çalışma olmuş. Biliyorsunuz artık günleri sayıyoruz 4 Eylül’de inşallah sefer başladığı zamanda bu çalışmaların ne demek olduğu daha da anlaşılır olacak. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.
BAŞKAN BİLGİN: ÜZERİMİZE NE DÜŞÜYORSA YAPACAĞIZ
Daha sonra Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i ziyaret ederek kitabı takdim eden Mustafa Eken, “Sivas Belediyesi şehrimizin her yerinde var. Başkan Hilmi Bilgin gerçekten istişare ile güzel işler yapıyor. Çalıştay konusunda da bizlere gerekli desteği sağladı. Kendisine teşekkür ediyorum. işbirliği içerisinde çalışmalarımız devam edecek” dedi.
Çalıştayın ilk olma ve şehir açısında ortaya bir vizyon oluşturma açısından son derece önemli olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Çalıştayı düzenleyerek arkasından sonuç raporunu çıkarmak güzel bir iş. Bu sonuç raporunda şehrin tüm kesimlerini ilgilendiren sonuçlar, ödevler var. Bizde, Belediye olarak üzerimize ne düşüyorsa bunları yapacağız. Çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen başta Sivas TSO Başkanımız Mustafa Eken olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Hızlı tren gelmeden kendimizi hazırlayacağız. Şehrimiz için hayırlı sonuçlar çıkacaktır” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Merkez Bankasının Rezervi 62 Milyar Dolar Oldu

Merkez Bankasının Rezervi 62 Milyar Dolar Oldu

Merkez Bankası toplam rezervleri 16 Temmuz ile biten haftada 819 milyon dolar arttı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ni açıkladı. Buna göre; Merkez Bankası toplam rezervleri 16 Temmuz ile biten haftada 819 milyon dolar artarak 104 milyar 888 milyon dolar oldu. Brüt döviz rezervleri 297 milyon dolarlık artışla 62 milyar 583 milyon dolardan 62 milyar 880 milyon dolara yükseldi.

Altın rezervleri ise 16 Temmuz haftasında 521 milyon dolar artarak 41 milyar 487 milyon dolardan 42 milyar 8 milyon dolara

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Borsa, Güne Yüzde 0,72’lik Yükselişle Başladı

Borsa, Güne Yüzde 0,72’lik Yükselişle Başladı

Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi güne yüzde 0,72’lik yükselişle başladı. Endeks, 9,77 puanlık artışla 1,370,52 puan oldu. Açılışta bankacılık endeksi yüzde 0,85, holding endeksi yüzde 0,71 değer kazandı.

Okumaya Devam Et

Hisse Piyasası

Advertisement

Popüler Haberler

Copyright © 2021 Ekonomi Sivas. All rights reserved. Contact: news@ekonomisivas.com