Takip Et (:

Ekonomi

Sivas OSB Dünyaya Açılıyor

Sivas İhracat Vizyonu Sunumu ve İlk Yurt Dışı Ofisi ‘Kazakistan Almatı’ Tanıtım Toplantısı, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sivas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) İnovasyon Merkezi İhracat Ofisi İhracat Uzmanı Muhammet Coşkun’un yaptığı sunum ile başlayan toplantıda konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Kazakistan’dan başlamak üzere 3 bölgeye yurt dışı ofisi kurulacağını söyledi. TSO Başkanı Eken “İç Anadolu Bölgesinde böyle bir uygulama yok. İlk Sivas’tan başlıyor. Sivas’ta sanayicilerimiz bizim için çok kıymetli. Şimdiye kadar sahip çıkıyorduk, ama bundan sonra daha fazla sahip çıkacağız. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu bir sanayici gibi çalışıyor. Biz cesaret bulduk yaptık. Sizin de cesaretli olduğunuzu biliyoruz. Sizlerinde bu projeye sahip çıkmasını istiyoruz.” dedi.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise göreve geldiği günden itibaren ortak akıl ve istişare kavramlarını çok kullandıklarını belirterek “Biz bu işe girerken risk aldık. Risk almadan bu dünyada, bu ülkede hiçbir şey olmuyor. Hepimiz bu ülke için risk almamız gerekiyor, irade ortaya koymamız gerekiyor. Bugün risk alarak bir fidan dikiyoruz, bu fidan el birliğiyle zamanla çınar olacaktır. Sivas’ın ufku açık girişimcilerine güvenerek böyle bir yola girdik. Sabırlı olursak, gerekli desteği verirsek amacımıza ulaşmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Sivas, Bu Projeyle Kabuğunu Kıracak

Çok güzel ve hayırlı bir iş için yola çıktıklarını ifade ederek sözlerine başlayan Vali Salih Ayhan ise “Sivas bu projeyle kabuğunu kıracak. Örnek gösterilecek bir il olacağını çok net söyleyebilirim. Farklı olmak, özgün olmak, yaratıcı olmak lazım. Sivas 1. OSB’nin artık kabuğunu kırması lazım. Geleneksel üretim ve pazarlama yöntemlerinden artık sıyrılması lazım. 2018’in Aralık ayında yaptığımız çalıştayda çıkan sonuçları ilmek ilmek süzdük. Oradan bütün sektörler bazında neler yapılabilir, makul olan, mantıklı olan her alana da girdik tabiri caizse. Bu proje geldiğinde bunu araştırdık ve bazı illerde lokal kurulduğunu gördük. Biz de bir proje hazırladık ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza sunduk. ORAN Kalkınma Ajansımızın bünyesinde yaklaşık 6 milyonluk bir kaynak aldık. Bir fikir üretildi, o fikir sahiplenildi ve o fikir ete kemiğe büründü. Bizim herhangi bir kurumdan çıkmış bir kaynak değil.” diye konuştu.

Hedefimiz; Sivas Sanayisinin, Dünya Pazarında Hak Ettiği Yerini Bulabilmesi

İhracat yapmanın bazen firmalar açısından çekinilen, cesaret edilemeyen bir alan olabildiğini ifade eden Vali Salih Ayhan, “Bu durumda firmalarımız nitelikli ürünler yetiştirse dahi dış piyasalara açılamıyor. Elbette ihracat açısından sürekli kendini geliştiren firmalarımız da mevcut. Bizler ülkemizin ihracat vizyonu ışığında, firmalarımızın beklentileri, ürün çeşitliliğimiz, mevcut ve olası pazarlarımız doğrultusunda şehrimiz için bir ihracat vizyonu belirlemek için bir adım attık.” dedi.

3 Ülkede Tanıtım Ofisi Açılacak

2021 yılı sonuna kadar 3 ülkede tanıtım ofislerinin açılacağını kaydeden Vali Salih Ayhan, “Daha çok ihracat, daha çok ihracatçıyla mümkün anlayışıyla, bir stratejik plan belirledik. Stratejik olarak seçtiğimiz 3 ülkede, 2021 yılı sonuna kadar 3 showroom/tanıtım ofisi açacağız. Bu ülkelerden ilki Kazakistan, ikincisi Kenya ve üçüncüsü Cezayir. Buralardan elde ettiğimiz tecrübelerle en kısa zamanda Avrupa’ya açılmak hedefimiz. Showroom/ tanıtım ofislerinde, Sivas’taki üreticilerimiz ürettiği güzide ürünlerin en etkili şekilde tanıtım ve pazarlamasını yapacağız. Her sene, hem girdiğimiz ülke hem de açtığımız tanıtım ofis sayısını arttırarak Sivas’ımızın tüm dünyaya açılmasında önderlik yapacağız.” ifadelerini kullandı.

İstihdamın Artacağına İnanıyoruz

Birçok alanda avantajlı konumda bulunan Sivas’ın kendine güveninin tam olduğunu ifade eden Vali Salih Ayhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Müteşebbislerimiz, şehrimize yatırım yapmakta kararlı. İhracata dayalı ve yüksek katma değerli ürün üretimi yapan firmalarımızın sayısı arttıkça Sivas’ın her yerinde istihdamın da artacağına, bölge ve ülke ekonomimizin kalkınmasına büyük bir katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Hedef birlikteliği olmadan bu süreci yönetmemiz zor. Şimdiye kadar yaptığımız tüm çalışmalara Sivas sanayicileri olarak destek oldunuz, bu projemize de destek olacağınıza inanıyorum.”

Toplantıya, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Algın, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

BAŞKAN EKEN: İZMİR UÇAK SEFERLERİ BAŞLIYOR

Geçtiğimiz aylarda İzmir’e uçak seferleri iptal edilmişti. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, İzmir uçak seferlerinin 1 Eylül ayında başlayacağını söyledi.
Uçak seferlerinin iptal edilmesinin iş dünyasını ve vatandaşları mağdur ettiğini ifade eden Başkan Mustafa Eken, “2019 yılında da İzmir uçak seferleri kaldırılmıştı, Pegasus Genel Müdürü ile görüştük ve bir ay içerisinde yeniden başlatılmıştı. Yaz aylarının başında uçak seferleri yine kaldırıldı. Konuyla ilgili biz derhal Pegasus Genel Müdürü ile iletişime geçtik. Durumu izah ederek seferlerin yeniden başlatılmasını talep ettik. Konuyla ilgili Valimiz, Milletvekillerimiz ve Belediye Başkanımız da girişimlerde bulundu. Pegasus’tan aldığımız geri dönüşte İzmir uçak seferlerinin 1 Eylül’de yeniden başlayacağı bilgisini aldık. Hayırlı olsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Başkan Eken, belli dönemlerde uçak seferleri iptalleriyle uğraştıklarını ifade ederek, “Sivas büyürken fabrikalar gelirken, teşvikler gelirken, altyapılar yapılırken, hızlı tren gelirken, ikinci üniversite açılırken uçak seferlerinin yeniden başlatılmasıyla uğraşmamamız lazım. Birlik olup bu konuyu kalıcı olarak çözmemiz gerekiyor. Sivas’a, sadece İzmir’den değil Antalya’dan, Ankara’dan her taraftan uçak gelecek bir hale getirmemiz lazım. Biz Oda olarak gerekli görüşmeleri yaparak girişimlerde bulunduk. Hep birlikte, siyasilerimizle birlikte kamuoyu oluşturur, baskı yaparsak uçak seferlerimiz kalıcı olacaktır” şeklinde konuştu.

Sivas Haber

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Altının Gram Fiyatı 470 Liradan İşlem Görüyor

Altının Gram Fiyatı 470 Liradan İşlem Görüyor

Altının gram fiyatı, haftaya yükselişle başlamasının ardından 470 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 830 liradan satılıyor.
Altının Ons Fiyatında Son Durum
Altının ons fiyatı şu dakikalarda önceki kapanışın yüzde 0,4 üzerinde 1.794 dolardan alıcı buluyor. Analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında artan vaka sayıları sonrası ekonomik toparlanmanın sekteye uğrayabileceği endişesiyle artan risk algısının altının ons fiyatını desteklediğini söyledi. Teknik açıdan 1.790 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 1.830 doların önemli direnç olarak takip edileceğini aktaran analistler, 1.760 doların ise destek konumunda olduğunu bildirdi.

Sivas Haber

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Eken, Üyelerimiz Adına Konuşmaya Devam Edeceğiz

Eken, Üyelerimiz Adına Konuşmaya Devam Edeceğiz

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Temmuz-Ağustos ayı Birleştirilmiş Meclis Toplantısı gerçekleştirildi.
Meclis Başkanı Çetin Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Haziran ayı karar özetlerinin okunmasının ardından mizan ve masraf listeleri görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi.
Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Yönetim Kurulu çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.
Ülkemizde yaşanan felaketlere değinen Başkan Mustafa Eken, “Yaşanan orman yangınları ve sel felaketleri bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Felaketlerde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Millet olarak yaralarımızı hep birlikte saracağız inşallah” dedi.
STSO tarafından düzenlenen Hızlı Tren Çalıştay sonuç bildirgesi kitabının dağıtımının yapıldığını ifade ederek, “Çalıştayımızı başarılı bir şekilde sonuçlandırdık. Emeği geçen, katılan, emek veren meclis üyemiz, yönetim kurulu üyemiz, oda personelimiz, öğretim görevlilerimiz hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gerçekten zor bir iş yaptık. Mart ayında bir araya geldik. Ağustos ayında bunun toplantısını yaptık. Stratejik plan 132 adet var. Bunlarında hazırlanması için bir çalışma yapıldı ve bunlarında önerilerinde yazılması gerekiyordu. Tabiri caizse ödev var, burada ödevi çıkardık. Bu ödevi başta Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız olmak üzere ilçelerimize, kaymakamlıklarımıza, belediyelerimize, Sivas’taki ilgili paydaşlarımıza, illerdeki ilgili paydaşlarımıza, milletvekillerimize, çevre odalarımıza tek tek bu kitap dağıtılıyor. Tren geldikten sonra hata kabul etmez. İnsanlar artık bunu benimsemişken, çalışmalar yaparken, kurumların buna duyarsız kalması mümkün değil. Bu sadece Sivas Ticaret ve Sanayi Odamızı ilgilendirmiyor. Bütün Sivas’ı ilgilendiriyor. Sivas’a her anlamda yüzbinlerce insan gelecek. Göç veren değil göç alan bir il olmamız gerekiyor. Yönetim Kurulu Üyelerimizde tren garına gittik. Bölge müdürümüzle Tren Gar’ını komple gezdik. Ne yaptılar bakalım hakikaten var mı gar yapılmış mı doğru mu? 4 Eylül’e yetişir mi? Gerçekten gördük ki 4 Eylül’de bir aksilik olmazsa gar hazır. Sivas Gar’ına trenin gelebileceğini gördük. Arkadaşlarımızla beraber Ankara’ya trenle gider, trenle geliriz” şeklinde konuştu.
Sivas TSO’nun Bankalar Caddesi’nde bulunan bina için ORAN Kalkınma Ajansına Cazibe Merkezleri kapsamında yazılan projenin onaylanmadığını belirten Başkan Eken, “Sivas’tan gönderilen 4 projede onaylanmamış. Bu durum bizi üzdü. Sivas olarak Türkiye’ye örnek bir proje yapacaktık. Binamızı eğitim yuvası yapacak, yatırımcılarımıza, melek yatırımcı bulacak ve bunlara eğitimler verecektik. Bazı arkadaşlar diyor burada Sivas Ticaret ve Sanayi Odası farklı şeyler yapsın, vizyonel şeyler yapsın diye. Vizyonel bir projeyi yapacaktık. Oran Kalkınma Ajansı Cazibe Merkezleri kapsamında yazılan bir projeydi. Sivas’tan 4 proje gönderildi. Ancak hiçbirine onay verilmemiş, dördüne de ret vermişler. Tabi binamız yıkıldı, ruhsatı Anıtlar Kurulundan onayı aldık. Ruhsat şuan çıkmak üzere. 8.ay sonunda 9.ayda inşaat başlamış olsun ki kabasını bitirelim. Fikirlerin hepsine açığız. Sivas’ın malı, hakkıyla helaliyle güzel bir projeyi Sivas’a kazandıralım” ifadelerini kullandı.
Üyelerle bir araya gelerek sorun, sıkıntı ve talepleri dinlediklerini vurgulayan Başkan Eken, şunları kaydetti; “Sürekli üyelerimizle bir araya geliyoruz. Yemek Sanayicileri Federasyonu’nun düzenlediği bir çalıştay vardı oraya katıldık sonra dernek açılışını gerçekleştirdik. Hizmet sektöründe, yemek sektöründe yaşanan sorunları, hizmet sektörünün sesini Türkiye’ye duydurduk. Tüm sektörlerin sorun ve sıkıntılarını gündeme getireceğiz. Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizim görevimiz bu değil mi? Sektördeki arkadaşlarımızın sıkıntılarını dile getireceğiz. Konuşmazsak bu işin vebali ödeyemezsiniz. Ya da buraya seçilmeyeceğiz. Seçileceksek zaten peşine düşeceğiz. Hızlı trenin peşine düştüğümüz gibi, Sivas’ın 6. Bölge Teşvik kapsamına alınmasının peşine düştüğümüz gibi her şeyin peşine düşeceğiz. Tüm sektörlerimizin olduğu gibi hizmet sektörünün de yanındayız, arkasındayız.”
Kazakistan’da Dış Ticaret Ofisi’nin 20 Eylül’de açılacağını dile getiren Başkan Eken, “20 Eylül Kazakistan Alamatı’da işadamlarımızla birlikte Dış ticaret Ofisimizi açacağız. 20 Eylül’de gidiş 24 Eylül’de dönüş 4 günlük bir program olacak. Sivas’ta üretilen ürünleri orada inşallah Kazakistan’da tanıtacağız. Bir diğer programımız da 20-23 Ekim tarihleri arası Antalya Yörex Fuarı. Orada da yine ilimizi tanıtacağız” dedi.

Sivas Haber

Okumaya Devam Et

Hisse Piyasası

Advertisement

Popüler Haberler

Copyright © 2021 Ekonomi Sivas. All rights reserved. Contact: news@ekonomisivas.com