Takip Et (:

Ekonomi

Sivas TSO, Şubat Ayı Meclis Toplantısı Düzenlendi

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Şubat ayı Meclis Toplantısına, Vali Salih Ayhan, SGK, KOSGEB, İŞKUR, İl Tarım ve Orman, Defterdar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürleri, 1. OSB ve Demirağ OSB müdürleri ile İŞGEM müdürü katılarak meclis üyelerinin sorularını yanıtladı.


Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Şubat ayı Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Çetin Yıldırım başkanlığında gerçekleştirildi. Ocak ayı karar özetlerini okunmasının ardından mizan ve masraf listeleri görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi. Bütçe Komisyonu adına Meclis Üyesi Oğuz Demirkaynak, 2020 kapanış bilançosu ve kesin hesapları hakkında bilgi verdi.


Ocak ayı faaliyetleri ve çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, “Son dönemlerde yaşanan hain saldırılarda şehitlerimiz oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Rabbim, inşallah terör belasını ülkemizden kurtarır” dedi.
Oda aidatlarına yönelik yapılandırmanın 28 Şubat’ta sona erdiğini hatırlatan Başkan Eken, “Yapılandırma konusunda üyelerimizi bilgilendiriyoruz. Bunun nedeni devletimizin belirlediği faizler yapılandırma kapsamında siliniyor. İstiyoruz ki üyelerimiz bundan faydalansın. Bu yapılandırma ile ilgili mesaj atıyoruz kızıyorlar, mesaj atmıyoruz haberimiz yok diyorlar. Paylaşıyoruz oluyor, paylaşmıyoruz olmuyor. Faizleri siliyoruz, ana parayı 6 taksit yapıyoruz. 28 Şubat’ta son. Bir yıl sonra bu para ödenmeye kalktığında faiz silme yok, taksit yapma yok. Faizleriyle birlikte anaparaları ödemek zorunda kalacaklar” şeklinde konuştu.


STSO’nun Bankalar Caddesinde bulunan binasıyla ilgili de bilgiler veren Başkan Eken şunları kaydetti; “Odamızın çarşıdaki binası yıkıldı, arka tarafta aldığımız arsa ile tapu birleştirildi. Mart sonunda otopark yönetmeliği değişiyor. O değişmeden hakkımızı alalım diye çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şubat sonuna kadar bitirip Mart meclisinde sizlere projeyi buraya getirmek istiyoruz. Sizlerin de düşüncesi ve fikirlerini almak için. ORAN yönetiminin desteği ile cazibe merkezleri kapsamında Dünya’da birkaç ülkede olan, Sivas Ticaret ve Sanayi Odamızın öncülüğünü yapacağı binamızın alt dükkan, diğer katlar bütün girişimcilerimiz için gerek eğitim verilen, gerek kümeleşme yapılan, girişimcilerimizin projelerini sunduğu, onlara destek olabileceğimiz ve melek yatırımcı bulacağımız bir eğitim yuvası yapacağız. Bunun için ORAN’dan destek almak için çalışmalarımıza başladık. Sayın Valimizde destek vereceğini söyledi. Projemiz için bir danışmanlık firması ile anlaştık. Sivas’a, Türkiye’de örnek olan hepinizin desteği ile bir proje yapacağız. Mutluyuz, huzurluyuz, heyecanlıyız. Bu projeyi hayata geçirirsek örnek bir iş daha yapmış oluruz. Anıtlar Kurulu’nun Atatürk Caddesi, Vakıflar İş Hanı çevresi, İstasyon Caddesi civarında koruma kararı var. Bu nedenle yapılacak her türlü tadilat ve yapım işlerinde Anıtlar Kurulundan izin almak gerekiyor. Bir tane çivi çakacağız, Anıtlar Kurulundan izin alacağız. Bu da bölgedeki üyelerimizi sıkıntıya düşürmekle birlikte bölgedeki çalışmaların çok uzun sürede yapılmasına neden oluyor. Anıtlar Kurulu sınırının daraltılması gerekiyor. Vakıflar İş Hanı yüzünden Atatürk Caddesi, İstasyon Caddesi, Sirer Caddesini ara sokakları mahvolamaz. Bir projemiz için Anıtlar kuruluna 10 kere soruyoruz. Şartlar yerine göre ayarlansın diyoruz. Bakanlığa yazdık. Konuyla ilgili olumlu dönüşler alacağımızı düşünüyoruz.”


Başkan Eken, STSO Üye Kimlik ve Avantaj Kart uygulamasının hayata geçtiğini belirterek şu şekilde konuştu; “STSO Üye Kimlik ve Avantaj Kart kampanyası yaptık. Üyelerimizden ilgi alaka çok. O kartlar için link oluşturduk. Önce o link ile başvuru yapılıyor. Kartları ücretsiz bir şekilde kendilerine veriyoruz. Bir de anlaşma yapıyoruz firmalarla. Buradaki meclis üyesi arkadaşlarımızın çoğu ticaret ile uğraşıyor. Kendi firmaları ile ilgili de Odamız ile bir anlaşma yaparlarsa örnek teşkil etmek için, indirim yaparlarsa protokol imzalayacağız. Bunları da Odamızın sayfasında yayınlayarak üyelerimizi de mesajı ile bilgilendireceğiz. Meclis üyesi arkadaşlarımızdan teklif edenler ve başvuru yapanlar var. İnşallah haftaya bu protokolleri imzalamaya başlıyoruz.”


Üye ziyaretlerine de değinen Eken, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Bütün üyelerimizi bir bir, kapı kapı gezmeye çalışıyoruz. Elimden geldiği kadar da gideceğim. Sivas’ta ne kadar üyemiz varsa, Allah bana ömür verirse hepsinin bir bardak çayını içmek için kendilerini ziyaret edeceğim. Dertleri sıkıntıları varsa da o ziyarette alıyoruz, gerekli yerleri arıyoruz, mücadele veriyoruz. Yapabildiğimizi yapıyoruz yapamadıklarımız da biliyor ki Sivas Ticaret ve Sanayi Odası o insanların yanında. Yanında olmaya da devam edecek.”


Vali Salih Ayhan’ın, kurum müdürlerinin toplantıya katılmalarından ötürü teşekkür eden Başkan Eken, “Valimiz Salih Ayhan, her zaman odamızın ve üyelerimizin yanında. Kendisine ilettiğimiz sorun ve sıkıntılar kısa sürede çözülüyor. Bugün burada Meclis üyelerimiz taleplerini iletti, Valimiz gerekli notlarını aldı. Katılımlarından ötürü hem şahsına hem de kurum müdürlerimize teşekkür ediyorum. Sivas’ı birlik ve beraberlik içerisinde hak ettiği yere getireceğiz” dedi.


Demirağ OSB Müdürü Mustafa Beştepe’nin çalışmalarla ilgili Meclis Üyelerine bilgi verdi ve gelen soruları yanıtladı. Meclis Toplantısı Vali Ayhan’ın gelen soruları cevaplamasının ardından sona erdi.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

STSO İstişare toplantısı düzenledi

STSO İstişare toplantısı düzenledi


Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Kangal ilçesinde bulunan üyelere yönelik istişare toplantısı düzenledi.
Sivas’ ın Kangal ilçesinde bulunan Balıklı Kaplıcada düzenlenen programa Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Meclis Başkanı Çetin Yıldırım, yönetim kurulu ve meclis üyeleriyle ilçede faaliyet gösteren üyeler katıldı.
Başkan Mustafa Eken, 3 yıllık görev süresince yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Söz verdiğimiz gibi ilçelerimize seçimden seçime değil sık sık ziyaretler gerçekleştirerek sizlerin sorun ve sıkıntılarını dinleyerek çözüm üretiyoruz. Göreve başladıktan sonra odanın teknolojik altyapısına yönelik çalışmalara önem verdik. Kangal ilçemize ve üyelerimize yapmış olduğumuz ziyarette hem hasret gidermek hem de 3 yıllık dönemde neler yaptık, Kangallı üyelerimiz bizleri seçti gönderdi ama layık olduk mu? Kangal’a ilimize sahip çıktık mı? Bunları anlatalım istedik. 3 yıl 1 ay oldu biz göreve geleli. Odamızın tüm teknolojik altyapısını, bilgisayar sistemini, web sitesini kısaca sizlere en iyi hizmeti verecek tüm altyapıyı değiştirdik. Odamızın arşivinde bir üyemizin evrakı lazım olduğunda personelimiz inip saatlerce evrak arıyor. E-Arşivi hayata geçirdik. Odamızın tüm arşivini dijitale dönüştürdük. 250 Bin dosya dijitale aktarıldı. Odamız 5. katında bulunan restoranı komple yenileyerek Sivas’ımıza, Odamıza yakışır çok amaçlı salon yaptık. Tüm sektörlerin temsilcileri ile bir araya geliyoruz. Akaryakıtçılardan, sigortacılara, giyimden sağlık sektörüne medikalcilere kadar herkesle bir araya gelerek istişareler yapıyoruz, sorun ve sıkıntıları dinliyor ve ilgili yerlere ulaştırıyoruz. Sizlerin, seçtiğiniz üyelerin başkanın yaptığı çalışmaları sorgulamanız lazım. Seçim zamanı gelip oy istiyoruz sizlerde veriyorsunuz ama sorgulamıyorsunuz. Seçtiğiniz meclis üyelerine başkana hesap soracaksınız. Seçtik biz seni Kangal için Sivas için ne yaptın diye sorgulayın. Hiç bir şey yapmamışsa onlara bir daha oy vermeyin” dedi.

“Odamıza ait olmak üzere yeni fuar alanını yapacağız”

Başkan Eken, Kongre Fuar Alanı yapmak için Özel İdareden 49 yıllığına kiralanan alanı Bilim ve Teknoloji Üniversitesine devrettiklerini belirterek, “7 yılda yaklaşık bu alan kira bedeli ve güvenlik gideri olarak 4 Milyon lira harcanmış. Biz göreve geldiğimizin ilk yılında ya bu alana fuar alanı yapacağız yada bırakacağız dedik. İlk yıl Bilim ve Teknoloji Üniversitesi açılacak ve yer sıkıntısı vardı. Buraya talip oldular. Bu alan içerisinde 10 Milyon lira TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından her ilde olduğu gibi ilimize de yapmıştı. Bu okulu da Başkanımızla görüşecek BTÜ’ye devrettik. Fuar alanından vazgeçtik mi? Hayır söz verdik. Sivasspor tesisleri civarında Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin bize tahsis yapacak. Odamıza ait olmak üzere yeni fuar alanını yapacağız” dedi.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

STSO ile STB Kangal’da Temsilcilik Açtı

STSO ile STB Kangal’da Temsilcilik Açtı


Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ile Sivas Ticaret Borsası (STB) Sivas’ın Kangal ilçesinde temsilcilik açtı. Başkan Mustafa Eken, ilçede bulunan üyelerin talep ve sıkıntılarını burada dinleyeceklerini söyledi.
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ile Sivas Ticaret Borsası (STB) Kangal ilçesinde temsilcilik açılışı gerçekleştirdi. Sivas’ın Kangal ilçesi Ziraat Odasında gerçekleştirilen açılış programına Vali Salih Ayhan, Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Sivas TSO Meclis Başkanı Çetin Yıldırım, yönetim kurulu ve meclis üyeleri, ilçe protokolü ve üyeler katıldı. Okunan duaların ardından temsilcilik açılışı yapıldı. Sivas TSO yönetim kurulu üyesi ve Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken’e, Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu’na ve Sivas TSO Meclis Başkanı Çetin Yıldırım’a günün anısına plaket takdim etti.

Kangal’da En İyi Hizmete Layık

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken burada yaptığı açıklamada “Kangal bütün ilçemizin olduğu gibi en iyi hizmete layık. Bu anlamda Odamıza gelmeden burada işlemlerini halletmeleri için daha kısa ve kolay bir şekilde halletmeleri şubemizi açıyoruz. Aynı zamanda Yönetim Kurulu üyemiz olan Kangal Ziraat Odası Başkanımız Basri Çoban Bey, hiçbir ücret talep etmeden bize bir yer tahsis etti. Temsilciliğimizde çalışacak personeli de biz Borsamızla finanse edeceğiz. Kangal’daki üyelerimizin sıkıntılarını, taleplerini buradan alacağız. Biz Ticaret ve Sanayi Odası olarak gerçekten bütün ilçelerimizde ve İlimizde üyelerimize en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz. Sayın Valimize de sizlerin adına teşekkür ediyorum. Programımıza katıldılar. Her zaman her yerde olan bir Valimiz, hemşehriniz olan iyi bir belediye başkanımız var. Hepimiz sizlere hizmet etmek için buradayız. Açacağımız temsilciliğimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyor, Rabbim birlik ve beraberlik içerisinde güzel işler yapmayı bize nasip etsin” dedi.
Vali Salih Ayhan ise, “Ticaret erbaplarımızla Kangal’da birlikteyiz. Hem Ticaret ve Sanayi Odamızla hem de Ticaret Borsamızla işbirliği içerisinde çalışmaya devam ediyoruz. Burada bulunan iş insanlarının işlemleri için Sivas’a giderek zaman kaybı yaşamaması adına temsilcilik açmak ileri görüşlülük ve vizyonel bir bakış açısının ürünüdür. Kendilerine teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Burada güçlü yapılara sahip odalarımız, üyelerine daha nitelikli hizmet sunacaklar. Hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Serbest Piyasada Döviz Fiyatları

Serbest Piyasada Döviz Fiyatları


Dolar 8,5460 liradan, euro ise 10,37 liradan güne başladı.
İstanbul Kapalıçarşı‘da 8,5440 liradan alınan dolar 8,5460 liradan, 10,3680 liradan alınan euro ise 10,37 liradan satılıyor. Son kapanışta dolar 8,55 liradan, euro ise 10,36 liradan satılmıştı.

Okumaya Devam Et

Hisse Piyasası

Advertisement

Popüler Haberler

Copyright © 2021 Ekonomi Sivas. All rights reserved. Contact: news@ekonomisivas.com