Takip Et (:

Ekonomi

Sivas TSO, Şubat Ayı Meclis Toplantısı Düzenlendi

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Şubat ayı Meclis Toplantısına, Vali Salih Ayhan, SGK, KOSGEB, İŞKUR, İl Tarım ve Orman, Defterdar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürleri, 1. OSB ve Demirağ OSB müdürleri ile İŞGEM müdürü katılarak meclis üyelerinin sorularını yanıtladı.


Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Şubat ayı Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Çetin Yıldırım başkanlığında gerçekleştirildi. Ocak ayı karar özetlerini okunmasının ardından mizan ve masraf listeleri görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi. Bütçe Komisyonu adına Meclis Üyesi Oğuz Demirkaynak, 2020 kapanış bilançosu ve kesin hesapları hakkında bilgi verdi.


Ocak ayı faaliyetleri ve çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, “Son dönemlerde yaşanan hain saldırılarda şehitlerimiz oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Rabbim, inşallah terör belasını ülkemizden kurtarır” dedi.
Oda aidatlarına yönelik yapılandırmanın 28 Şubat’ta sona erdiğini hatırlatan Başkan Eken, “Yapılandırma konusunda üyelerimizi bilgilendiriyoruz. Bunun nedeni devletimizin belirlediği faizler yapılandırma kapsamında siliniyor. İstiyoruz ki üyelerimiz bundan faydalansın. Bu yapılandırma ile ilgili mesaj atıyoruz kızıyorlar, mesaj atmıyoruz haberimiz yok diyorlar. Paylaşıyoruz oluyor, paylaşmıyoruz olmuyor. Faizleri siliyoruz, ana parayı 6 taksit yapıyoruz. 28 Şubat’ta son. Bir yıl sonra bu para ödenmeye kalktığında faiz silme yok, taksit yapma yok. Faizleriyle birlikte anaparaları ödemek zorunda kalacaklar” şeklinde konuştu.


STSO’nun Bankalar Caddesinde bulunan binasıyla ilgili de bilgiler veren Başkan Eken şunları kaydetti; “Odamızın çarşıdaki binası yıkıldı, arka tarafta aldığımız arsa ile tapu birleştirildi. Mart sonunda otopark yönetmeliği değişiyor. O değişmeden hakkımızı alalım diye çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şubat sonuna kadar bitirip Mart meclisinde sizlere projeyi buraya getirmek istiyoruz. Sizlerin de düşüncesi ve fikirlerini almak için. ORAN yönetiminin desteği ile cazibe merkezleri kapsamında Dünya’da birkaç ülkede olan, Sivas Ticaret ve Sanayi Odamızın öncülüğünü yapacağı binamızın alt dükkan, diğer katlar bütün girişimcilerimiz için gerek eğitim verilen, gerek kümeleşme yapılan, girişimcilerimizin projelerini sunduğu, onlara destek olabileceğimiz ve melek yatırımcı bulacağımız bir eğitim yuvası yapacağız. Bunun için ORAN’dan destek almak için çalışmalarımıza başladık. Sayın Valimizde destek vereceğini söyledi. Projemiz için bir danışmanlık firması ile anlaştık. Sivas’a, Türkiye’de örnek olan hepinizin desteği ile bir proje yapacağız. Mutluyuz, huzurluyuz, heyecanlıyız. Bu projeyi hayata geçirirsek örnek bir iş daha yapmış oluruz. Anıtlar Kurulu’nun Atatürk Caddesi, Vakıflar İş Hanı çevresi, İstasyon Caddesi civarında koruma kararı var. Bu nedenle yapılacak her türlü tadilat ve yapım işlerinde Anıtlar Kurulundan izin almak gerekiyor. Bir tane çivi çakacağız, Anıtlar Kurulundan izin alacağız. Bu da bölgedeki üyelerimizi sıkıntıya düşürmekle birlikte bölgedeki çalışmaların çok uzun sürede yapılmasına neden oluyor. Anıtlar Kurulu sınırının daraltılması gerekiyor. Vakıflar İş Hanı yüzünden Atatürk Caddesi, İstasyon Caddesi, Sirer Caddesini ara sokakları mahvolamaz. Bir projemiz için Anıtlar kuruluna 10 kere soruyoruz. Şartlar yerine göre ayarlansın diyoruz. Bakanlığa yazdık. Konuyla ilgili olumlu dönüşler alacağımızı düşünüyoruz.”


Başkan Eken, STSO Üye Kimlik ve Avantaj Kart uygulamasının hayata geçtiğini belirterek şu şekilde konuştu; “STSO Üye Kimlik ve Avantaj Kart kampanyası yaptık. Üyelerimizden ilgi alaka çok. O kartlar için link oluşturduk. Önce o link ile başvuru yapılıyor. Kartları ücretsiz bir şekilde kendilerine veriyoruz. Bir de anlaşma yapıyoruz firmalarla. Buradaki meclis üyesi arkadaşlarımızın çoğu ticaret ile uğraşıyor. Kendi firmaları ile ilgili de Odamız ile bir anlaşma yaparlarsa örnek teşkil etmek için, indirim yaparlarsa protokol imzalayacağız. Bunları da Odamızın sayfasında yayınlayarak üyelerimizi de mesajı ile bilgilendireceğiz. Meclis üyesi arkadaşlarımızdan teklif edenler ve başvuru yapanlar var. İnşallah haftaya bu protokolleri imzalamaya başlıyoruz.”


Üye ziyaretlerine de değinen Eken, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Bütün üyelerimizi bir bir, kapı kapı gezmeye çalışıyoruz. Elimden geldiği kadar da gideceğim. Sivas’ta ne kadar üyemiz varsa, Allah bana ömür verirse hepsinin bir bardak çayını içmek için kendilerini ziyaret edeceğim. Dertleri sıkıntıları varsa da o ziyarette alıyoruz, gerekli yerleri arıyoruz, mücadele veriyoruz. Yapabildiğimizi yapıyoruz yapamadıklarımız da biliyor ki Sivas Ticaret ve Sanayi Odası o insanların yanında. Yanında olmaya da devam edecek.”


Vali Salih Ayhan’ın, kurum müdürlerinin toplantıya katılmalarından ötürü teşekkür eden Başkan Eken, “Valimiz Salih Ayhan, her zaman odamızın ve üyelerimizin yanında. Kendisine ilettiğimiz sorun ve sıkıntılar kısa sürede çözülüyor. Bugün burada Meclis üyelerimiz taleplerini iletti, Valimiz gerekli notlarını aldı. Katılımlarından ötürü hem şahsına hem de kurum müdürlerimize teşekkür ediyorum. Sivas’ı birlik ve beraberlik içerisinde hak ettiği yere getireceğiz” dedi.


Demirağ OSB Müdürü Mustafa Beştepe’nin çalışmalarla ilgili Meclis Üyelerine bilgi verdi ve gelen soruları yanıtladı. Meclis Toplantısı Vali Ayhan’ın gelen soruları cevaplamasının ardından sona erdi.

Okumaya Devam Et
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

BAŞKAN EKEN: İZMİR UÇAK SEFERLERİ BAŞLIYOR

Geçtiğimiz aylarda İzmir’e uçak seferleri iptal edilmişti. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, İzmir uçak seferlerinin 1 Eylül ayında başlayacağını söyledi.
Uçak seferlerinin iptal edilmesinin iş dünyasını ve vatandaşları mağdur ettiğini ifade eden Başkan Mustafa Eken, “2019 yılında da İzmir uçak seferleri kaldırılmıştı, Pegasus Genel Müdürü ile görüştük ve bir ay içerisinde yeniden başlatılmıştı. Yaz aylarının başında uçak seferleri yine kaldırıldı. Konuyla ilgili biz derhal Pegasus Genel Müdürü ile iletişime geçtik. Durumu izah ederek seferlerin yeniden başlatılmasını talep ettik. Konuyla ilgili Valimiz, Milletvekillerimiz ve Belediye Başkanımız da girişimlerde bulundu. Pegasus’tan aldığımız geri dönüşte İzmir uçak seferlerinin 1 Eylül’de yeniden başlayacağı bilgisini aldık. Hayırlı olsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Başkan Eken, belli dönemlerde uçak seferleri iptalleriyle uğraştıklarını ifade ederek, “Sivas büyürken fabrikalar gelirken, teşvikler gelirken, altyapılar yapılırken, hızlı tren gelirken, ikinci üniversite açılırken uçak seferlerinin yeniden başlatılmasıyla uğraşmamamız lazım. Birlik olup bu konuyu kalıcı olarak çözmemiz gerekiyor. Sivas’a, sadece İzmir’den değil Antalya’dan, Ankara’dan her taraftan uçak gelecek bir hale getirmemiz lazım. Biz Oda olarak gerekli görüşmeleri yaparak girişimlerde bulunduk. Hep birlikte, siyasilerimizle birlikte kamuoyu oluşturur, baskı yaparsak uçak seferlerimiz kalıcı olacaktır” şeklinde konuştu.

Sivas Haber

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Altının Gram Fiyatı 470 Liradan İşlem Görüyor

Altının Gram Fiyatı 470 Liradan İşlem Görüyor

Altının gram fiyatı, haftaya yükselişle başlamasının ardından 470 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 830 liradan satılıyor.
Altının Ons Fiyatında Son Durum
Altının ons fiyatı şu dakikalarda önceki kapanışın yüzde 0,4 üzerinde 1.794 dolardan alıcı buluyor. Analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında artan vaka sayıları sonrası ekonomik toparlanmanın sekteye uğrayabileceği endişesiyle artan risk algısının altının ons fiyatını desteklediğini söyledi. Teknik açıdan 1.790 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 1.830 doların önemli direnç olarak takip edileceğini aktaran analistler, 1.760 doların ise destek konumunda olduğunu bildirdi.

Sivas Haber

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Eken, Üyelerimiz Adına Konuşmaya Devam Edeceğiz

Eken, Üyelerimiz Adına Konuşmaya Devam Edeceğiz

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Temmuz-Ağustos ayı Birleştirilmiş Meclis Toplantısı gerçekleştirildi.
Meclis Başkanı Çetin Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Haziran ayı karar özetlerinin okunmasının ardından mizan ve masraf listeleri görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi.
Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, Yönetim Kurulu çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.
Ülkemizde yaşanan felaketlere değinen Başkan Mustafa Eken, “Yaşanan orman yangınları ve sel felaketleri bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Felaketlerde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Millet olarak yaralarımızı hep birlikte saracağız inşallah” dedi.
STSO tarafından düzenlenen Hızlı Tren Çalıştay sonuç bildirgesi kitabının dağıtımının yapıldığını ifade ederek, “Çalıştayımızı başarılı bir şekilde sonuçlandırdık. Emeği geçen, katılan, emek veren meclis üyemiz, yönetim kurulu üyemiz, oda personelimiz, öğretim görevlilerimiz hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gerçekten zor bir iş yaptık. Mart ayında bir araya geldik. Ağustos ayında bunun toplantısını yaptık. Stratejik plan 132 adet var. Bunlarında hazırlanması için bir çalışma yapıldı ve bunlarında önerilerinde yazılması gerekiyordu. Tabiri caizse ödev var, burada ödevi çıkardık. Bu ödevi başta Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız olmak üzere ilçelerimize, kaymakamlıklarımıza, belediyelerimize, Sivas’taki ilgili paydaşlarımıza, illerdeki ilgili paydaşlarımıza, milletvekillerimize, çevre odalarımıza tek tek bu kitap dağıtılıyor. Tren geldikten sonra hata kabul etmez. İnsanlar artık bunu benimsemişken, çalışmalar yaparken, kurumların buna duyarsız kalması mümkün değil. Bu sadece Sivas Ticaret ve Sanayi Odamızı ilgilendirmiyor. Bütün Sivas’ı ilgilendiriyor. Sivas’a her anlamda yüzbinlerce insan gelecek. Göç veren değil göç alan bir il olmamız gerekiyor. Yönetim Kurulu Üyelerimizde tren garına gittik. Bölge müdürümüzle Tren Gar’ını komple gezdik. Ne yaptılar bakalım hakikaten var mı gar yapılmış mı doğru mu? 4 Eylül’e yetişir mi? Gerçekten gördük ki 4 Eylül’de bir aksilik olmazsa gar hazır. Sivas Gar’ına trenin gelebileceğini gördük. Arkadaşlarımızla beraber Ankara’ya trenle gider, trenle geliriz” şeklinde konuştu.
Sivas TSO’nun Bankalar Caddesi’nde bulunan bina için ORAN Kalkınma Ajansına Cazibe Merkezleri kapsamında yazılan projenin onaylanmadığını belirten Başkan Eken, “Sivas’tan gönderilen 4 projede onaylanmamış. Bu durum bizi üzdü. Sivas olarak Türkiye’ye örnek bir proje yapacaktık. Binamızı eğitim yuvası yapacak, yatırımcılarımıza, melek yatırımcı bulacak ve bunlara eğitimler verecektik. Bazı arkadaşlar diyor burada Sivas Ticaret ve Sanayi Odası farklı şeyler yapsın, vizyonel şeyler yapsın diye. Vizyonel bir projeyi yapacaktık. Oran Kalkınma Ajansı Cazibe Merkezleri kapsamında yazılan bir projeydi. Sivas’tan 4 proje gönderildi. Ancak hiçbirine onay verilmemiş, dördüne de ret vermişler. Tabi binamız yıkıldı, ruhsatı Anıtlar Kurulundan onayı aldık. Ruhsat şuan çıkmak üzere. 8.ay sonunda 9.ayda inşaat başlamış olsun ki kabasını bitirelim. Fikirlerin hepsine açığız. Sivas’ın malı, hakkıyla helaliyle güzel bir projeyi Sivas’a kazandıralım” ifadelerini kullandı.
Üyelerle bir araya gelerek sorun, sıkıntı ve talepleri dinlediklerini vurgulayan Başkan Eken, şunları kaydetti; “Sürekli üyelerimizle bir araya geliyoruz. Yemek Sanayicileri Federasyonu’nun düzenlediği bir çalıştay vardı oraya katıldık sonra dernek açılışını gerçekleştirdik. Hizmet sektöründe, yemek sektöründe yaşanan sorunları, hizmet sektörünün sesini Türkiye’ye duydurduk. Tüm sektörlerin sorun ve sıkıntılarını gündeme getireceğiz. Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizim görevimiz bu değil mi? Sektördeki arkadaşlarımızın sıkıntılarını dile getireceğiz. Konuşmazsak bu işin vebali ödeyemezsiniz. Ya da buraya seçilmeyeceğiz. Seçileceksek zaten peşine düşeceğiz. Hızlı trenin peşine düştüğümüz gibi, Sivas’ın 6. Bölge Teşvik kapsamına alınmasının peşine düştüğümüz gibi her şeyin peşine düşeceğiz. Tüm sektörlerimizin olduğu gibi hizmet sektörünün de yanındayız, arkasındayız.”
Kazakistan’da Dış Ticaret Ofisi’nin 20 Eylül’de açılacağını dile getiren Başkan Eken, “20 Eylül Kazakistan Alamatı’da işadamlarımızla birlikte Dış ticaret Ofisimizi açacağız. 20 Eylül’de gidiş 24 Eylül’de dönüş 4 günlük bir program olacak. Sivas’ta üretilen ürünleri orada inşallah Kazakistan’da tanıtacağız. Bir diğer programımız da 20-23 Ekim tarihleri arası Antalya Yörex Fuarı. Orada da yine ilimizi tanıtacağız” dedi.

Sivas Haber

Okumaya Devam Et

Hisse Piyasası

Advertisement

Popüler Haberler

Copyright © 2021 Ekonomi Sivas. All rights reserved. Contact: news@ekonomisivas.com